Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

ZCh Police: 15 mln zł zysku w I kw.

Autor: PAP
Dodano: 15-05-2014 16:02

15 mln zł zysku w pierwszym kwartale br. odnotowały Zakłady Chemiczne Police. Przedstawiciele zarządu firmy ocenili wyniki spółki za ten okres, jako zgodne z oczekiwaniami rynku.

Jak poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej w Szczecin wiceprezes Polic Rafał Kuźmiczonek, firma odnotowała poprawę w stosunku do dwóch poprzednich kwartałów, jednak w stosunku do analogicznego okresu ubr. odnotowała gorsze wyniki.

Spółka osiągnęła w I kwartale br. 631 mln zł przychodu ze sprzedaży, wypracowując 15,3 mln zł zysku - powiedział wiceprezes.

W ubr. był to zysk wielkości ok. 32 mln zł przy przychodach ze sprzedaży wielkości 725 mln zł.

Na wynik kwartalny spółki wpływ miały m.in. spadek cen kluczowych surowców i spadek cen sprzedaży.

Kuźmiczonek jednak ocenił osiągnięty przez Zakłady wynik, jako "bardzo dobry w obecnych uwarunkowaniach rynkowych".

Jednocześnie członkowie zarządu firmy poinformowali, że spółce udało się obniżyć koszty. Największy udział w obniżeniu kosztów w wysokości 37 proc. nastąpił przy zakupie fosforytów. To efekt tego, że Police mają własne źródła tego surowca w Senegalu - przypomniał wiceprezes.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police kupiła pod koniec sierpnia ub.r. udziały w spółce African Investment Group w Senegalu. Spółka posiada koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu.

"Obecnie Police sprowadzają z Senegalu około jednej piątej zapotrzebowania zakładów na fosforyty. To istotny udział, chociaż ideał to połowa zapotrzebowania" - zaznaczył Kuźmiczonek.

Dodał, że ZCh Police planują kolejne inwestycje w tym kraju, ale to kwestia przyszłości.

Pytany, czy spółka rozważa odbiór gazu, który ma być sprowadzany do Polski przez budowany w Świnoujściu gazoport, odparł, że prowadzone są rozmowy na ten temat, ale "za wcześnie by o tym mówić".

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. (dawniej Zakłady Chemiczne Police) to jedna z największych firm chemicznych w Polsce i jeden z największych polskich eksporterów. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2005 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2011 r. Grupa Azoty SA kupiła 49,5 mln akcji zwykłych na okaziciela Polic (66 proc. kapitału zakładowego), dzięki czemu spółka weszła w skład grupy kapitałowej Azoty.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020