Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Wody powodziowe przemieściły tysiące min w Bośni

Autor: PAP
Dodano: 23-05-2014 06:59

Po ustąpieniu wód, które zalały rozległe obszary Bośni i Hercegowiny, nowe niebezpieczeństwo zagraża ludności: są to miny z czasów wojny w latach 1992-1995, przemieszczające się wraz z wodami powodziowymi; ok. 900 kilometrów kw. to obszar zagrożony eksplozjami.

Potoki wody z rozlanych rzek i jezior zabrały ze sobą również oznaczenia nierozminowanych obszarów i wykrytych dawniej pól minowych.

Bośniackie media przynoszą w tych dniach liczne informacje o odkryciu na polach i w rowach przydrożnych min i amunicji z czasu wojny, pozostawionych tam przez opadające wody powodziowe. Znajduje się je również w pobliżu domów i zabudowań.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, który w środę odwiedził Sarajewo, ostrzegł mieszkańców Bośni i Hercegowiny przed niebezpieczeństwem, które im zagraża, i zadeklarował gotowość jej sojuszników do udziału w wykrywaniu min.

Pierwsi przybyli z pomocą bośniackim saperom ich koledzy z Belgii.

Słoweński ekspert w dziedzinie min i pomocy dla ich potencjalnych ofiar Gregor Sancanin ocenia, że przemieszczeniu mogło ulec w czasie powodzi w Bośni i Hercegowinie do 30 000 min.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022