Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Nawozy, biznes, polityka

Autor: Dariusz Malinowski
Dodano: 27-11-2014 13:14

Grupa Azoty to drugi producent nawozów w Europie. Czy ta pozycja poparta jest silnym zapleczem? Co polska branża nawozowa będzie umiała wygrywać z globalną konkurencją?

Nawozy sztuczne to nie tylko związki chemiczne, które pozwalają zwiększyć plony. To sprawa polityczna, o czym wiedzą możni tego świata, władcy i decydenci. Liczba mieszkańców naszej planety rośnie. Przy stałym areale gruntów ornych bez nawożenia nie zaspokoimy potrzeb żywnościowych ludzkości. Nic więc dziwnego, że rola branży nawozowej na całym świecie rośnie - w niektórych krajach postrzegana jest jako strategiczna.

CZAS WZROSTU

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sezonie 2012/2013 zużycie nawozów mineralnych w Polsce wyniosło ponad 2 mln ton i było wyższe o ponad 6 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu. W tym czasie wzrosło także zużycie nawozów azotowych o blisko 10 proc. do prawie 1,2 mln ton. Polska należy więc do dużych rynków zbytu dla przemysłu nawozowego. Nic więc dziwnego, że prawie wszyscy liczący się producenci nawozów są na naszym rynku obecni.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020