Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Liberalizacja rynku wymusza na PGNiG oszczędności

Autor: Przegląd prasy Rzeczpospolita
Dodano: 13-04-2015 06:34

Liberalizacja nieuchronnie oznacza dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa utratę części rynku gazu, dlatego żeby przygotować się na taką sytuację PGNiG prowadzi działania efektywnościowe i restrukturyzacyjne - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes spółki Mariusz Zawisza. Do 2016 r. spółka chce zaoszczędzić 0,8 mld zł.

Ubiegłoroczne oszczędności przyniosły gazowemu koncernowi ponad 300 mln zł i były o 17 proc. wyższe od zakładanych. Poprawiono organizację obsługi klientów, przeprowadzono redukcję oraz optymalizację zatrudnienia (redukcja etatów o około 2 tys.), a także ograniczono zakres usług zewnętrznych. Według zapowiedzi szefa PGNiG w tym roku oszczędności powinny być jeszcze wyższe, o do końca 2016 roku mają one osiągnąć łącznie poziom 800 mln zł.

Oszczędności mają pozwolić nie tylko na obniżenie kosztów działalności, ale także umożliwić spółce pozyskanie środków na inwestycje, szczególnie w sektorze poszukiwań i wydobycia, między innymi poprzez akwizycje aktywów wydobywczych. Spółka analizuje też przejęcia na rynku ciepła i według zapowiedzi prezesa niebawem ma złożyć propozycje negocjacji właścicielom tego typu aktywów..

Jak wskazuje w "Rz" prezes Mariusz Zawisza efektem realizacji programu poprawy efektywności może być również spadek cen w taryfach na gaz.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020