Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Nowe otwarcie?

Autor: Jerzy Dudała
Dodano: 23-04-2015 12:42

W przemyśle wydobywczym nastąpią zmiany. A raczej muszą nastąpić. I to w ciągu najbliższych miesięcy. Albo śląscy producenci węgla dostosują się do wymogów rynku, albo zginą...

Rada Nadzorcza Kompanii Węglowej pozytywnie zaopiniowała biznesplan, który stanowić ma podstawę dalszej egzystencji 11 kopalń, które utworzyć mają tak zwaną "Nową Kompanię Węglową". Jego główne założenie jest takie: nowa spółka ma osiągnąć w roku 2017 zysk EBITDA przekraczający 2 mld zł przy rocznej sprzedaży ponad 28 mln ton węgla. Zmiana modelu działania i optymalizacja kosztów powinny jej też zapewnić możliwość spłacenia zobowiązań przejętych wraz z aktywami i pasywami "starej" spółki.

Życie zweryfikuje plany

I to raczej wcześniej niż później. Dlatego nie ma ani chwili do stracenia. Przekształcanie Kompanii Węglowej rozpo częło się więc już w lutym. Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń przeniesione zostały wtedy pierwsze, nierentowne zakłady wydobywcze: kopalnie Brzeszcze i Piekary. Przed końcem czerwca zreorganizowane mają być kolejne: do SRK ma trafić Ruch Centrum wydzielony z bytomskiej kopalni Bobrek-Centrum oraz Ruch Makoszowy z podzielonej, zabrzańskiej kopalni Sośnica-Makoszowy. Ruch Bobrek sprzedany zostanie Węglokoksowi. Jego spółka celowa - Węglokoks ROW, odkupi też od Kompanii Węglowej jej pozostałe zakłady. Jeszcze przed wakacjami zatem zakończona ma zostać transakcja zakupu kopalń: Rydułtowy-Anna, Jankowice, Chwałowice, Marcel, Piast, Ziemowit, Bolesław Śmiały, Halemba, Bielszowice, Pokój i Ruch Sośnica oraz czterech innych przedsiębiorstw górniczych. W ten sposób, zgodnie z rządowym planem, do 30 września ma powstać owa "Nowa Kompania Węglowa".

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019