Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Sejm za nowymi zasadami przejmowania na własność mieszkań z TBS

Autor: PAP
Dodano: 12-06-2015 10:36

Ujednolicenie prawa regulującego przekształcenia własnościowe mieszkań w ramach TBS zbudowanych z kredytów Banku Gospodarstwa Krajowego - zakłada nowela ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, którą uchwalił w piątek Sejm.

Za przyjęciem noweli ustaw: o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, a także o Banku Gospodarstwa Krajowego głosowało 422 posłów, przeciw było sześciu, a jeden wstrzymał się od głosu.

Znowelizowana ustawa zakłada ujednolicenie przepisów dotyczących możliwości przekształcania na własność mieszkań, wybudowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego w ramach kredytu udzielonego przez BGK i przed 30 września 2009 r., czyli w czasach funkcjonowania Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Regulacja porządkuje chaos prawny, który pojawił się w wyniku częstych zmian przepisów w tym zakresie.

Do 2011 r. mieszkania zbudowane przez TBS-y nie mogły być przekształcane na własność. Nowelizacja ustawy z 2011 r. dopuściła taką możliwość, choć po jej wejściu w życie pojawiły się niejasności interpretacyjne, związane z różnymi typami TBS i różnymi formami finansowania tego typu budownictwa.

Nowela zakłada, że wyodrębniane na własność nie będą mogły być tylko te mieszkania wybudowane przed 30 września 2009 r. przez TBS za kredyty BGK, w których "partycypant jest inny niż najemca". Chodzi o sytuacje, jak mówił wcześniej sprawozdawca Józef Lassota (PO), w których najemca nie ponosił w żaden sposób kosztów budowy. Wszystkie inne mieszkania TBS zbudowane przed 2009 r., zgodnie z tą propozycją, będą mogły być wyodrębniane na własność.

Projekt przygotowany przez klub PiS w tej sprawie szedł nieco dalej niż senacka nowela. Jak podkreślała podczas środowej debaty posłanka PiS Gabriela Masłowska, regulował też wysokość opłat, pobieranych przez BGK za przekształcenia własnościowe. "Te opłaty są zbyt wysokie i naszym zdaniem nieracjonalne" - mówiła Masłowska.

Teraz nowela trafi do Senatu. Ma ona zacząć obowiązywać po 14 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022