Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

MOL coraz mocniej naciska na Orlen w Czechach

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  31-07-2015 18:31
Węgierski koncern naftowy MOL sfinalizował w piątek przejęcie od włoskiego koncernu Eni sieci stacji benzynowych w Czechach i na Słowacji. Sieć dystrybucyjna węgierskiej spółki zwiększyła się tym samym o 166 obiektów.

- Ta transakcja znacznie przyczynia się do realizacji strategii Grupy MOL, polegającej na zwiększeniu naszej obecności w Europie Środkowo-Wschodniej. Widzimy ogromny potencjał w nowych aktywach - powiedział Lars Höglund, wiceprezes MOL Group Retail.

Grupa MOL będzie teraz właścicielem 316 stacji paliw w Czechach (doszło 125) i ponad ćwierć tysiąca na Słowacji (doszło 41).
Fot. Mat. pras. MOL

Grupa MOL będzie teraz właścicielem 316 stacji paliw w Czechach (doszło 125) i ponad ćwierć tysiąca na Słowacji (doszło 41). Pod należącą do MOL marką Slovnaft działają w tym kraju 253 obiekty.

Warto dodać, że Węgrzy od Eni kupili także w pakiecie 42 stacje w Rumunii. W sumie koncern z Węgier ma już ponad 1900 stacji w 11 krajach.

Zakup przez MOL-a stacji oznacza, że na rynku czeskim będzie rosła presja na PKN Orlen. Nasz koncern przed ponad dekadą kupił w Czechach tamtejsze rafinerie, zbudował także dużą liczącą około 340 obiektów sieć detaliczną. Kontroluje ona około 15 proc. rynku detalicznego paliw w Czechach. Teraz będzie ona musiała rywalizować z szybko rosnącym rywalem z Węgier.

Kwoty transakcji nie podano.

Dariusz Malinowski

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019