Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Malejąca cena ropy dobija Maersk Oil

Autor:  WNP.PL (DM)  |  26-08-2015 19:09
Niskie ceny ropy spowodowały, że duńska spółka paliwowa Maersk Oil chce wstrzymać wydobycie węglowodorów z trzech złóż na Morzu Północnym. Duńczycy o zgodę na wstrzymanie wydobycia poprosili brytyjski urząd regulacyjny.

Jak przyznał koncern, spółce bardziej będzie opłacało się wstrzymać eksploatację złóż przez platformę Janice, niż prowadzić wydobycie. Wydobycie dobowe wynosiło około 7 tys. baryłek.

Maersk Oil jest częścią konglomeratu przemysłowego Moller-Maersk Group.
Fot. Fotolia

Duńczycy chęć wstrzymania wydobycia tłumaczą bardzo niskimi cenami ropy naftowej i gazu. Ta pierwsza osiągnęła poziom nienotowany od ponad sześciu lat.

Co ciekawe, wstrzymanie eksploatacji miałoby nastąpić dopiero w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku. Ma to związek z technologią wydobycia i czasem potrzebnym na uzyskanie zgody od brytyjskiego regulatora.

Cena baryłki ropy typu Brent na londyńskiej giełdzie w środę wynosiła nieco ponad 43 dolary. Dla porównania w połowie sierpnia ubiegłego roku za tę samą baryłkę płacono sto dolarów.

Maersk Oil jest częścią konglomeratu przemysłowego Moller-Maersk Group. Całkowita produkcja węglowodorów ze złóż koncernu przekracza 500 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019