Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Już niebawem ogłoszone zostanie powstanie tzw. Nowej KW?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
Dodano: 07-09-2015 17:44

W branży górniczej słychać, że rząd będzie chciał niebawem poinformować o utworzeniu Nowej Kompanii Węglowej. Jednak sama zmiana szyldu niczego nie da - zaznaczają przedstawiciele górnictwa w rozmowach z wnp.pl.

- Możliwe, że już za niedługo dowiemy się, że powstała tzw. Nowa Kompania Węglowa - mówi portalowi wnp.pl prezes jednej z firm górniczych. - Przed nami targi górnicze w Katowicach oraz Forum Ekonomiczne w Krynicy. A zatem pewnie będzie ogłoszony przez rząd sukces, że powstała Nowa KW. Chodzi o to, by dotrwać do wyborów parlamentarnych i wytrącić oręż górniczym związkom, które od początku października zapowiedziały protesty - podkreśla nasz rozmówca.

Związki zawodowe planują podjęcie akcji protestacyjnych od 1 października, jeśli rząd nie wywiąże się z zapisów porozumienia zawartego 17 stycznia 2015 roku.

W poniedziałek siódmego września odbywają się masówki informacyjne dla załóg kopalń śląskich spółek węglowych. Będą się też odbywać ósmego września.

Wiadomo, że samo powołanie Nowej Kompanii Węglowej niczego nie da. Nowa nazwa nie będzie oznaczać ani nowej jakości, ani też nowych możliwości, jeśli nie znajdą się odpowiednie środki - nie tylko na zasypanie długów, ale i na niezbędne inwestycje w modernizację kopalń.

Bez zapewnienia odpowiednich środków będzie to tylko gra na czas i przesuwanie w czasie nierozwiązanego problemu.

- Nawet jeśli Nowa Kompania Węglowa powstanie, to przecież ceny sprzedaży nagle nie odbiją w górę i nie wzrośnie znacząco rentowność wydobycia - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. - Poziom wydajności pracy Lubelskiego Węgla Bogdanka jest nieosiągalny na Śląsku. Przecież ubiegłoroczna wysoka strata branży powstała przy znacznie wyższych przychodach ze sprzedaży wynikających z wyższych cen - ocenił Gorszanów.

Polskie górnictwo węgla kamiennego odnotowało za pierwsze półrocze br. stratę netto 1,445 mld zł. I niewykluczone, że za cały rok 2015 strata ta będzie dwukrotnie większa.

EBIT w górnictwie węgla kamiennego, a zatem zysk operacyjny przed odliczeniem podatków i odsetek, wyniósł w pierwszym półroczu 2015 roku minus 1098 mln zł, a EBITDA, czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji, wyniosła 260,5 mln zł.

Jerzy Dudała

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021