Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Energobaltic: sukces w Niemczech

Autor: Dziennik Bałtycki
Dodano: 06-06-2007 16:17

Gdańska spółka wydobywająca gaz spod dna Bałtyku odniosła sukces na międzynarodowej wystawie ECOTEC w Essen, w Niemczech. Zachodowi spodobała się metoda pobierania tego bogactwa wykorzystywana przez gdańską spółkę Energobaltic.

Jak mówi Ewa Kochanowska, kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego spółki Energobaltic w Gdańsku, zachodnich biznesmenów zainteresował przede wszystkim sposób przesyłania gazu z platformy wiertniczej. Niezwykłością jest to, że gaz płynie na dużą odległość, bo 82 kilometry, przewodem o niewielkiej średnicy - 11 centymetrów. Taki system, stworzony z inicjatywy Lecha Kownackiego - prezesa Energobalticu, umożliwia odebranie na brzegu około 100 tys. m sześc. gazu w ciągu doby - pisze "Dziennik Bałtycki".

Taki rurociąg działa w okolicach Władysławowa. Drugiego takiego nie ma w Europie. Gaz płynie w nim pod ciśnieniem 120 barów, w fazie tzw. gęstej - pośredniej między ciekłym i gazowym stanem skupienia. Na lądzie służy do produkcji ciepła, prądu, a także paliw samochodowych.

Firma Energobaltic powstała w 1997 roku. Utworzyły ją: PTS Hydromex oraz Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu Petrobaltic. W grudniu 2000 roku do tej spółki przystąpił Rolls-Royce Power Ventures z Wielkiej Brytanii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020