Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Gazprom kupi firmę w Wielkiej Brytanii

Autor: Parkiet
Dodano: 12-06-2007 06:01

Akcje brytyjskiej firmy Centrica, największego na tym rynku dostawcy energii, podrożały 11 czerwca o ponad 5 proc., kiedy pojawiła się informacja o planach Gazpromu dotyczących zakupu nieujawnionej z nazwy miejscowej firmy.

Spekulacje sprowokował Aleksander Miedwiediew, wiceprezes Gazpromu, który powiedział 10 czerwca, podczas forum ekonomicznego w St. Petersburgu, że w bliskiej przyszłości rosyjska spółka ogłosi, co zamierza kupić na Wyspach, a szczegóły, jak zapewnił, poznają goście tenisowego turnieju w Wimbledonie, rozgrywanego w dniach 25 czerwca - 8 lipca - poinformował "Parkiet".

Brytyjski rząd ostrzegał, że oferta przejęcia Centriki będzie wnikliwie analizowana przez regulatorów rynku. Z tych względów Ajaya Patela, analityk Dresdner Kleinwort, uważa że jej pojawienie się jest mniej prawdopodobne. Gazprom z resztą przeczył w, że chodzi o Centrikę - czytamy w "Parkiecie".

Koncern nie zamierza też przejmowaź Scottish and Southern Energy. Obecnie jego klientami jest około 2000 brytyjskich firm. Miedwiediew ujawnił, że najbliższe plany Gazpromu na rynku brytyjskim dotyczą powiększenia bazy klientów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020