Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Ważny europejski dostawca gazu zmniejsza produkcję

Autor: WNP.PL (DM)
Dodano: 26-10-2015 15:23

Azerbejdżan, który w przyszłości ma być jednym z kluczowych dostawców gazu na rynek Unii Europejskiej, poinformował o wydobyciu tego surowca po trzech kwartałach obecnego roku. Nie jest dobrze.

Wydobycie gazu w omawianym okresie wyniosło 18,99 mld m3. Dla porównania w ciągu dziewięciu miesięcy 2014 roku produkcja gazu w tym kaukaskim państwie wyniosła 22,86 mld m3.

W praktyce więc oznacza to, że przesądzone jest, iż obecny rok będzie kolejnym w którym Azerbejdżan zanotuje zmniejszenie produkcji gazu.

W 2013 roku kraj ten wyprodukował 30,78 mld m3 błękitnego paliwa. W roku kolejnym było to już tylko 29,62 mld m3 gazu. W tym spodziewana produkcja sięgnie co najwyżej 26 mld m3 gazu.

Informacje z Azerbejdżanu mogą martwić europejskich odbiorców gazu. Oznaczają one bowiem, że kaukaski kraj może nie być w stanie w wystarczającym stopniu i w dłuższym okresie czasu wypełnić gazociągu jaki ma połączyć Kaukaz, poprzez Turcję z Unia Europejską.

Zdaniem ekspertów, najnowsze wieści z Azerbejdżanu oznaczają, że Unia Europejska musi szerzej rozglądnąć się za dostawcami gazu z regionu. Potencjalnymi producentami surowca mogą być Iran i Turkmenistan, problemem jest jednak brak gazowych połączeń.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020