Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Gaz łupkowy przyczyną strat wielkiej japońskiej kompanii gazowej

Autor: wnp.pl (DM)
Dodano: 16-01-2016 11:14

Największa japoński dostawca gazu Tokyo Gas poinformował o niemal 100 mln dolarów straty na projekcie gazowym Barnett w USA. Jak poinformował główny księgowy firmy, powodem problemów są taniejąca ropa i gaz.

Tokyo Gas Company jest zaangażowana w rozwój projektów Barnett w Teksasie – największego złoża gazu łupkowego w USA – od trzech lat. Firma poprzez spółkę zależną, nabyła w 2013 roku 25-procent udziałów w projekcie. Wówczas ich wartość wynosiła około 485 mln dolarów.

Jednakże z powodu spadku cen ropy i gazu ziemnego, konieczne stało się przeszacowanie wartości projektu. Stąd strata. Japoński koncern zrobił to już raz, pod koniec roku fiskalnego 2014 (skończył się w marcu 2015 roku). Wówczas spółka odpisała 195 mln dolarów.

Jednak teraz okazało się to zbyt mało, i stąd kolejne przeszacowanie. Tym razem strata wyniosła około 90 mln dolarów (dokładnie 10,6 mld jenów).

Anlitycy są zgodni, że takich przypadków jak Tokyo Gas może być wkrótce dużo więcej. Jeszcze kilka lat temu udziały w spółkach wydobywających gaz łupkowy gwałtownie rosły. Firmy walczyły o jak najlepsze złoża. To zaś kosztowało. Dzisiaj przy spadku cen ropy poniżej 30 dolarów za baryłkę opłacalność wielu projektów gazowych jest wątpliwa. Specjaliści spodziewają się, że przeszacować wartość złóż łupkowych będą zmuszeni wszyscy ich posiadacze.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021