Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Lakshmi N. Mittal: nie będziemy ciąć mocy w Europie

Autor: wnp.pl (PIM)
Dodano: 08-02-2016 12:58

Podczas dorocznej konferencji prasowej Lakshmi N. Mittal, prezes ArcelorMittal powiedział, że proces optymalizacji mocy produkcyjnych w Europie został zakończony. Teraz optymalizowane będą zasoby w Stanach Zjednoczonych.

Pytany o kwestię globalnej nadprodukcji stali Mittal stwierdził, że jej istnienie jest oczywiste. - W wypadku Chin to około 300 mln ton. Rząd chiński zapowiedział zmniejszenie mocy produkcyjnych o 150 mln ton. To dobra wiadomość, ale ten proces zajmie 3 lata lub więcej, zależnie od tego, jzak szybko rząd będzie w stanie wprowadzać te kroki. Wiele chińskich firm będzie musiała zainwestować duże kwoty we wprowadzenie w życie porozumienia osiągniętego w Paryżu. To także spowoduje zamknięcie części mocy produkcyjnych. Już w roku 2015 słyszeliśmy o zlikwidowaniu części mocy produkcyjnych. To jednak wciąż za mało - powiedział Lakshmi N. Mittal.

Poinformował, że proces optymalizacji w Europie został zakończony i jego pozytywne skutki są widoczne. - Nie sądzę, żebyśmy musieli zrobić więcej. Wyjątkiem było pozwolenie na bezterminowe wygaszenie jednego, małego i przestarzałego zakładu Sestao w Hiszpanii - powiedział Mittal.

Przypomniał, że w Stanach Zjednoczonych także inne firmy zapowiedziały zamykanie pieców. Ogłoszony przez firmę plan optymalizacji tamtejszych zakładów obecnie jest dyskutowany ze związkami zawodowymi. - Kiedy plan zostanie wprowadzony spodziewamy się poprawy podobnej, jaką obserwujemy w Europie, gdzie obserwujemy zwiększenie marży z roku na rok - uważa Lakshmi Mittal.

Zdaniem Mittala na innych rynkach problemem nie jest nadmiar mocy produkcyjnych, ale spowolnienie gospodarki. W Brazylii w ciągu ostatnich trzech lat popyt na stal obniżył się o 30 proc. - Tego nikt się nie spodziewał i sądzimy, że w ciągu trzech kolejnych lat popyt powróci na poprzedni poziom – powiedział Mittal i przypomniał, że ten rynek wciąż potrzebuje rozbudowy infrastruktury.

Popyt w Rosji i innych krajach wydobywających ropę spadł ze względu na spadek cen ropy. Sądzę, że w ciągu najbliższych dwóch lat sytuacja się ustabilizuje i gospodarki te zaczną rosnąć – powiedział Lakshmi N. Mittal i stwierdził w podsumowaniu, że rozwiązanie problemu nadprodukcji w Chinach powinno pomóc branży stalowej na całym świecie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021