Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Indeks Ifo w centrum uwagi

Autor: IDM SA
Dodano: 22-06-2007 10:58

Czwartkowe wskazanie indeksu Philadelphia Fed było dużo lepsze od oczekiwań. Indeks w czerwcu wzrósł do poziomu 18 punktów z 4,2 pkt. w maju. Tak wysoki odczyt indeksu polepszył nastroje na giełdzie, jednak nie przyczynił się do dalszego umocnienia dolara. Maksima z sesji europejskiej zostały utrzymane.

W piątek dane z Europy będą w centrum uwagi, w szczególności indeks Ifo. Analitycy oczekują, że wskazanie indeksu będzie podobne do majowego. Poznamy również dane na temat nowych zamówień przemysłowych ze strefy euro. Jakoże dzś nie ma publikacji danych z USA, notowania eurodolar pozostaną pod wpływem danych z Europy.

W dalszym ciągu utrzymuje się presja na jena, który zanotował nowe minima w stosunku do dolara amerykańskiego i australijskiego, a także euro i funta. Ostatnie komentarze (Paulson) zmniejszają globalną awersję do ryzyka, przez co carry-trade powraca do gry.

EURPLN

EURPLN pozostawał przez cały wczorajszy dzień dość stabilny, oscylując w zakresie 3,7800-3,7990. Złoty na przemian umacniał się i osłabiał, a notowania EURPLN znalazły w końcu wsparcie na 61,8 proc. zniesienia fib impulsu wzrostowego z poziomu 3,7710. Niewielka zmienność na eurodolarze sprzyjała stabilizacji notowań. Sądzimy, że dzisiaj kurs będzie głównie pod wpływem wydarzeń na eurodolarze.

Obecnie silny opór wyznacza 60-okresowa średnia na wykresie dziennym przebiegająca w okolicy 3,7950. Złoty korzysta z tak silnego osłabienia się jena, zyskujac na wartości od rana. Istotne wsparcie stanowią rejony 3,7750. Dziś zapoznamy się z danymi o inflacji bazowej, w związku z czym kurs może pozostać we wczorajszych zakresach w oczekiwaniu na te dane.Z kolei w przyszłym tygodniu mamy decyzje RPP odnośnie stóp procentowych.

EURUSD

Wczoraj notowania eurodolar pozostawały dość stabilne, w szczególności w czasie sesji amerykańskiej. Rynek oczekuje na dzisiejsze wskazanie indeksu Ifo. Euro kontynuowało umacniania się z rano w stosunku do dolara. W dalszym ciągu drogę do dalszych wzrostów na eurodolarze hamuje opór w okolicy 1,3440. Lepsze wskazanie indeksu nastrojów w gospodarce powinno przyczynić się do kontynuacji ruchu wzrostowego.

Istotnym poziomem pozostają okolice 1,3370, gdzie eurodolar znalazł wsparcie wynikające z 38,2 proc. zniesienia fib. Tuż poniżej przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. ECB kontynuuje cykl podwyżek stóp procentowych, a lepsze dane z gospodarki beda wpływać optymistycznie na nastroje inwestorów.

GBPUSD

Funt pozostawał dość mocny pomimo zyskującego na wartości dolara. Nastroje inwestorów pozostają optymistyczne, jeśli chodzi o nadchodzące dane z gospodarki brytyjskiej, jak również perspektywy co do kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej. W ostatnich wypowiedziach King'a usłyszeliśmy, że Bank Anglii jest zdeterminowany w tym, by poziom inflacji powrócił do celu. GBPUSD znajduje się blisko istotnego oporu na poziomie 1,9950.

W dalszym ciągu oczekujemy ruchu w kierunku 2,0000- czyli maksimum z maja. Przy utrzymującym się lepszym sentymencie do funta i słabszym do dolara ten scenariusz ma dużą szansę na realizacje. W dalszym ciągu istotne wsparcie wyznaczają okolice 1,9900/10.

USDJPY

Na rynku w ostatnim czasie widzimy zwiększony apetyt na ryzyko niż jego brak. Na rynku międzynarodowym jen pozostaje w centrum uwagi ze względu na fakt, iż w dalszym ciągu japońska waluta traci na wartości. USDJPY ustanowił nowe maksimum w rejonie 124,00. Prawdopodobnie nastapi test tych poziomów i ruch w kierunku 124,75- czyli poziomu wynikajacego z projekcji 127,2 proc.

Nadchodzace nieco słabsze dane z gospodarki japońskiej opóźniaja decyzję BoJ o podwyżce stóp procentowych. Jakoże w najbliższym okresie nie ma do tego perspktyw, sadzimy, że osłabiania jena bedzie kontynuowane w okolice szczytów z grudnia 2002r. najblizsze wsparcie wyznacza poziom 123,80.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021