Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Kopex: 470 mln zł na inwestycje

Autor: Parkiet
Dodano: 25-06-2007 10:47

W ostatnich transakcjach pakietowych zmieniło właściciela 9,44 mln akcji Kopeksu (47,4 proc. kapitału zakładowego) należących do Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych.

Walory sprzedawano po 50 zł. W piątek akcje Kopeksu kosztowały, po spadku o 5,5 proc., 58,5 zł. O planach takiej operacji zarząd i właściciele katowickiej spółki informowali wielokrotnie. Dzięki niej grupa Kopex-ZZM pozyskała ok. 470 mln zł na inwestycje - pisze "Parkiet".

Jak mówi Tadeusz Soroka, prezes Kopeksu, cena jest kompromisem pomiędzy oczekiwaniami firmy a inwestorów finansowych. W wyniku transakcji 5-proc. progi w akcjonariacie spółki przekroczyły m.in. Pioneer TFI, CU IM TFI i CU OFE.

W posiadaniu grupy Kopex-ZZM, kontrolowanej przez rodzinę Jędrzejewskich, jest wciąż 3,5 mln własnych walorów. - Papiery te są potrzebne właścicielom na najbliższym walnym zgromadzeniu (odbędzie się 27 czerwca - przyp. red.). W lipcu także one trafią do inwestorów.

Wśród kupujących mogą być partnerzy handlowi spółki i fundusze zagraniczne. W gronie kupujących nie ma Leszka Jędrzejewskiego, który mówił "Parkietowi", że rozważa dokupienie papierów Kopeksu. - Taki pomysł był przy cenie ponad 40 zł za akcje - odpowiada prezes. Później walory mocno zdrożały po informacjach o kontrakcie w Indonezji i współpracy z Chińczykami przy budowie obudów ścianowych.

Kopex inwestuje ostatnio w segment odlewnictwa. Jak informuje T. Soroka, przejęcie HSW Odlewnia ze Stalowej Woli nie wystarczy na potrzeby całej grupy. Rozważamy kupno kolejnego zakładu niekoniecznie na terenie Polski. Jego zdaniem, najbliższe tygodnie będą "gorące" dla grupy. W lipcu firma chce finalizować przejęcie niemieckiego Hansena. W drugiej połowie sierpnia uruchamia produkcję obudów ścianowych w Chinach w spółce joint-venture. Dodatkowo grupa zamierza zamknąć przejęcie podmiotu w Serbii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020