Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Zamieszki w Paryżu obok protestu przeciw polityce rządu

Autor: PAP
Dodano: 15-04-2016 07:20

W Paryżu doszło w czwartek późnym wieczorem do zamieszek na marginesie protestu "Nuit Debout". Jak poinformowała policja, grupa demonstrantów niszczyła witryny sklepowe i przystanki autobusowe.

Od 31 marca na paryskim Placu Republiki demonstranci gromadzą się co noc na wiec okupacyjny pod hasłem "Nuit Debout", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Powstań nocą"; młodzi stanowią dużą część osób protestujących na tym stołecznym placu.

Ruch ten powstał w ramach protestu przeciwko forsowanym przez socjalistyczny rząd zmianom w prawie pracy.

W całym kraju przeciwko tej reformie odbyło się już około 200 manifestacji. Związki zawodowe i organizacje studenckie zapowiadają kolejne protesty.

Zmiany w ustawodawstwie, które chce przeforsować rząd, otwierają drogę do przedłużenia tygodnia pracy z obecnych 35 do 48 godzin, a dnia pracy w różnych przypadkach do 12 godzin. Projekt nowelizacji przewiduje też uelastycznienie rynku pracy, w tym pewne ułatwienia dla pracodawców dotyczące zwolnień i związanych z nimi odszkodowań. Ma to ułatwić walkę z bezrobociem, które utrzymuje się na rekordowym poziomie i przekracza 10 proc.

Związkowcy i studenci uważają, że reforma godzi w wywalczone prawa pracownicze.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023