Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Nowe zezwolenia i milionowe inwestycje w Katowickiej SSE

Autor: wnp.pl (PIM)
Dodano: 27-04-2016 11:59

Trzy nowe zezwolenia w KSSE przyniosą niemal dwustumilionowe inwestycje i kilkaset nowych miejsc pracy.

W ostatnich dniach Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE) udzieliła trzech nowych zezwoleń na prowadzenie działalności – w Dąbrowie Górniczej, Żorach oraz Zabrzu. Realizację projektów inwestycyjnych rozpoczynają przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej i budowlanej. W sumie to 195 mln złotych nakładów inwestycyjnych i 340 nowych miejsc pracy.

- Udzielone zezwolenia to potwierdzenie, że konsekwentnie realizujemy ambitny plan, jaki założyliśmy na dwudziestolecie naszej działalności. Jestem przekonany, że wynik którym zamkniemy pierwsze półrocze potwierdzi, że znajdujemy się na dobrej drodze do osiągnięcia założeń, które przyjęliśmy na początku roku - mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W Dąbrowie Górniczej firma Brembo zrealizuje inwestycję o wartości 160 mln złotych, dzięki której powstanie 35 nowych miejsc pracy. Będzie to kolejny projekt inwestycyjny przedsiębiorstwa na terenach KSSE, który zgodnie z przyjętymi założeniami zostanie zakończony w 2019 roku. Firma jest od 2003 roku obecna na terenach Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej, gdzie oprócz zakładu produkcyjnego funkcjonuje również dział badawczo–rozwojowy. Wartość inwestycji zrealizowanych dotychczas przez Brembo w Dąbrowie Górniczej to ponad 700 mln złotych, a aktualne zatrudnienie przekracza 1100 osób.

Kolejnym projektem inwestycyjnym realizowanym przez przedstawiciela branży motoryzacyjnej będzie zakład spółki Shelf31 w Żorach, produkujący elementy siedzeń samochodowych – zagłówki, mechanizmy regulacyjne zagłówków oraz podłokietniki. Deklarowana wartość inwestycji koreańskiego przedsiębiorstwa to 25 mln złotych i będzie się ona wiązać z utworzeniem co najmniej 300 nowych miejsc pracy. Firma planuje uruchomić swój nowy zakład produkcyjny do końca przyszłego roku.

Firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, PGB Polska, oddział belgijskiego producenta nylonowych zamocowań wykorzystywanych przy ociepleniach budynków kupi zlokalizowaną w Zabrzu działkę o powierzchni ponad 2,6 ha, na której zainwestuje 10 mln zł i utworzy pięć nowych etatów. Zgodnie z założeniami inwestora rozpoczęcie działalności nastąpi najpóźniej w 2019 roku.

W czterech pierwszych miesiącach tego roku KSSE pozyskała inwestycje o wartości przekraczającej 320 mln złotych, które pozwolą stworzyć ponad 400 etatów.  W sumie już ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 23 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 56 tysiącom osób.

Plan na jubileuszowy, dwudziesty rok działalności największej polskiej specjalnej strefy ekonomicznej zakłada pozyskanie inwestycji wartych co najmniej 1 mld złotych i związanych z utworzeniem nawet 1500 nowych miejsc pracy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021