Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Raport: ofert pracy przybywa

Autor: InfoPraca.pl
Dodano: 15-05-2016 10:23

Tylko w pierwszym kwartale br. pracodawcy opublikowali ponad 37 tys. ofert pracy. To o ponad 5 proc. więcej niż w IV kwartale ubiegłego roku. Taka sytuacja pozwala prognozować, że już od kwietnia rozpocznie się boom na rynku pracy.

Obserwacje z pierwszego kwartału

Sytuacja na rynku pracy wciąż jest bardzo dobra. Choć na koniec marca stopa bezrobocia wynosiła 10 proc. i była wyższa od tej zanotowanej na koniec 2015 roku o 0,2 pkt proc., to jednak wciąż można mówić o tym, że z pracą jest coraz lepiej, a przedsiębiorcy intensywnie szukają nowych pracowników.

Potwierdzają to także wyniki najnowszego Licznika rynku InfoPraca.pl. W pierwszym kwartale br. przedsiębiorcy umieścili w serwisie 37 119 ofert pracy. To o 5,3 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Dla porównania – w 2015 r. w pierwszym kwartale pracodawcy opublikowali aż o 12 proc. mniej ofert pracy niż pod koniec 2014 r.

Najpopularniejsze branże 

Trzy najpopularniejsze branże pod względem ilości ofert w I kwartale to: produkcja (4479 ofert), sprzedaż (3839) oraz IT (3777). Duże zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają także: obsługa klienta (1832), inżynieria (1798) i branża instalacyjna/utrzymanie/serwis – 1463.

Co ciekawe, w najnowszym Liczniku rynku InfoPraca.pl można zauważyć ogromny wzrost, bo aż o 247 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, ofert pracy w branży ochrony zdrowia. W pierwszych trzech miesiącach tego roku przedsiębiorcy umieścili ich w serwisie aż 1609. – Podejrzewam, że to widoczny skutek starzenia się społeczeństwa. Proces ten będzie postępował i na rynku pracy będzie coraz większy popyt na wykwalifikowanych opiekunów do osób starszych – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl.

Przybyło także ofert pracy w sektorze HR i konsultingu.

Z kolei niewielki spadek liczby ofert pracy można zauważyć w budownictwie. W I kwartale tego roku w serwisie znalazło się ich 1420. Pod koniec ubiegłego roku było ich 1472. – Sezon na prace budowlane rusza dopiero na wiosnę. Liczymy, że w następnym Liczniku rynku InfoPraca.pl, będzie tych ofert zdecydowanie więcej – tłumaczy Marek Jurkiewicz.    

Mniej niż w poprzednim kwartale było ofert pracy w sektorze publicznym, bankowości oraz sektorze przemysłowym. 

Gdzie po pracę?

Najwięcej ofert pracy, bo aż 7615, zamieścili przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego.

– To z jednej strony dlatego, że w Warszawie i okolicach mamy największy rynek pracy. Z drugiej – bo na Mazowszu ma siedzibę wiele dużych firm. I nawet, gdy rekrutują z myślą o oddelegowaniu do pracy w inne rejony kraju, to i tak szukają pracowników w Warszawie – tłumaczy Marek Jurkiewicz.

– Zdarza się też, że pracodawcy poszukują menedżerów w stolicy po to, by namówić ich do zmiany miejsca zamieszkania i pracy w otwieranej w terenie filii. Koncentrują się na rekrutacji w Warszawie, bo wiedzą, że tu najłatwiej znaleźć pracowników, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem w międzynarodowej firmie. To ważne, jeśli przedsiębiorca planuje rozszerzyć działalność poza granice Polski – dodaje Jurkiewicz.

Poza Mazowszem sporo ofert pracy zamieścili pracodawcy z województwa śląskiego (3592),  dolnośląskiego (3213) i małopolskiego (3005). Ponad 2021 tysiąca ofert w wielkopolskim, 1354
w łódzkim i 1337 w pomorskim. Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim pracy było mniej niż zazwyczaj, bo nieco ponad siedemset ofert, a w zachodniopomorskim – niecałe sześćset. Z kolei
w województwach: lubelskim, podkarpackim, opolskim, lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim pojawiło się mniej niż pięćset ofert. Najmniej ofert pracy było na Podlasiu – zaledwie 105.

Z ofensywą ruszyli natomiast pracownicy zza granicy. W pierwszym kwartale aż 4609 ofert dotyczyło pracy za granicą. Był to drugi wynik w całym zestawieniu.

Kto szuka pracy?

Z danych serwisu InfoPraca.pl wynika, że w pierwszym kwartale kandydaci złożyli aż 776 949 aplikacji. Najwięcej osób starało się o pracę w sektorze produkcyjnym – 82 515. Kolejne miejsce w rankingu zajęła administracja, budownictwo oraz call centre. Najmniej osób chciało pracować w branży weterynaryjnej, organizacjach pożytku publicznego oraz w branży ochrony osób i mienia.   

Mazowsze prowadzi w rankingu liczby przesłanych aplikacji – przypada na nie co czwarte nadesłane cv. Za Mazowszem uplasowało się województwo śląskie, a następnie małopolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, lubelskie, podkarpackie, zachodniopomorskie, opolskie, świętokrzyskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Nie maleje zainteresowanie ofertami pracy z zagranicy. Na oferty dotyczące pracy poza Polską przesłano blisko 70 tys. aplikacji. 

Popyt a podaż

Ciągle jednak istnieje spora dysproporcja między popytem na pracowników a liczbą przesłanych aplikacji. Przykładowo na Mazowszu na 571 ofert pracy w produkcji wysłano 7322 aplikacji. To oznacza, że o jedno miejsce pracy ubiegało się ponad 12 osób. Z drugiej jednak strony liczba przesłanych aplikacji na stanowiska produkcyjne tylko nieznacznie przekraczała liczbę dostępnych ofert. – Jednym z powodów podwyższonego bezrobocia w niektórych częściach kraju jest mała mobilność przestrzenna pracowników. Gdyby Polacy przeprowadzali się za pracą tak chętnie jak np. Amerykanie, liczba osób bez pracy  stopniowo by spadła – tłumaczy Jurkiewicz.

Niesłabnącym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszyła się branża administracyjna. Z Licznika rynku InfoPraca.pl wynika, że na terenie województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego i pomorskiego liczba aplikacji na tego typu stanowiska była najwyższa. – Duże miasta przyciągają absolwentów kierunków humanistycznych i społecznych. Dlatego też w rejonach, w których znajdują się duże aglomeracje, takich aplikacji jest najwięcej – tłumaczy Jurkiewicz.

Osoby, które myślą o wyjeździe za granicę, najczęściej starają się o prace w sektorze produkcyjnym. Na takie stanowiska wpłynęła aż co czwarta aplikacja. Przyszli emigranci  starają się także o pracę w sektorze budowlanym i w logistyce. – To typowo „męskie” zawody, co wynika z tego, że do pracy za granicę wyjeżdża więcej panów. Kiedy jednak  już się tam osiedlą, zaczynają ściągać swoje rodziny. A wtedy większą popularnością cieszą się oferty np. w branży ochrony zdrowia – tłumaczy Jurkiewicz.

Perspektywy

Dobry pierwszy kwartał wskazuje na to, że już od drugiego kwartału da się zauważyć jeszcze większy ruch na rynku pracy. Kolejny boom na pracowników będzie miał miejsce przed wakacjami. – W tej połowie roku nastąpi zwiększenie zapotrzebowania na pracowników sektora usług i prac sezonowych. – podsumowuje Jurkiewicz. 

Licznik rynku InfoPraca.pl jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku InfoPraca.pl są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez zespół InfoPraca.pl

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022