Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Rosnieft może być wart nawet 130 mld dolarów?

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
Dodano: 24-06-2016 14:03

Na tyle wycenił swoją firmę Igor Sieczyn, prezes Rosnieftu i jeden z najbardziej zaufanych doradców prezydenta Rosji Władimira Putina w wywiadzie dla telewizji Rossija-24.

Nawiązując do niedawnej informacji, że Kreml rozważa sprzedaż blisko 20 proc. akcji koncernu inwestorom chińskim i indyjskim, Igor Sieczyn zapewnił, że „nie obawia się” chińskich partnerów, takich jak China Petroleum & Chemical Corp. i China National Petroleum Corp., wskazując na podpisane z obu firmami umowy o partnerstwie.

Jednocześnie zapewnił jednak, że Rosnieft nie prowadzi obecnie negocjacji z chińskimi bądź indyjskimi przedsiębiorstwami odnośnie sprzedaży udziałów.

Aktualna kapitalizacja rynkowa Rosnieftu to ok. 55 mld dolarów.

Rzecznik prasowy Kremla Dimitrij Pieskow powiedział niedawno dziennikarzom, że nie ma „jednej preferowanej opcji” dotyczącej sprzedaży udziałów rosyjskiego koncernu. Natomiast nieoficjalnie mówi się, że władze Rosji liczą na wspólną umowę z firmami z Chin i Indii, czyli dwóch krajów, będących na czele wzrostu globalnego popytu na surowce energetyczne.

Gdyby wycena prezesa Rosnieftu była bliższa prawdy niż aktualna kapitalizacja rynkowa, z potencjalnej sprzedaży 19,5 proc. akcji firmy Rosja mogłaby uzyskać nie 700 mld rubli (ok. 11 mld dolarów), co i tak byłoby rekordem prywatyzacyjnym w Federacji Rosyjskiej, ale nawet 1,61 bln rubli (ok. 25,35 mld dolarów).

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022