Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

MEPS: Brexit pogorszy sytuację na rynku stali nierdzewnych

Autor: wnp.pl (PIM)
Dodano: 06-07-2016 06:56

Brexit może niekorzystnie wpłynąć na produkcję stali nierdzewnych, szczególnie w Wielkiej Brytanii i mocniej związać jej rynek z producentami z Azji.

Zdaniem analityków MEPS International Brexit może spowodować wzrost kosztów surowców dla producentów stali nierdzewnych, co będzie z jednej strony pochodną ostatnich ruchów na giełdzie LME, a z drugiej tracącego na wartości funta.

Wiele zależy od porozumień handlowych między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Ewentualne opłaty celne zwiększą ceny stali w eksporcie, co może nieco zrównoważyć sprzyjający eksporterom spadek wartości funta.

Brak swobodnego dostępu do rynku Unii Europejskiej może spowodować zmniejszenie zainteresowania Wielką Brytanią ze strony międzynarodowych producentów, szukających miejsca na inwestycje. Osłabnie także pozycja brytyjskich zakładów międzynarodowych producentów, np. Outokumpu w ich grupach, których działanie będzie utrudnione choćby przez pozbawienie możliwości swobodnego przepływu ludzi i towarów między zakładami tego samego koncernu w różnych krajach. Choć wyjście spod unijnego prawa uwolni możliwości interwencji brytyjskiego rządu, zdaniem analityków MEPS trudno się spodziewać reakcji w razie ewentualnych zamknięć zakładów.

Brak silnych rodzimych producentów może spowodować zacieśnienie związków z Chinami i Tajwanem, które Unia Europejska stara się zatrzymać poza swoim rynkiem za pomocą ceł antydumpingowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020