Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Górniczy gigant sprzedaje złoża gazu

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  05-09-2016 13:28
Największy koncern górniczy na świecie BHP Billiton sprzedaje połowę udziałów w złożach gazu, w Australii Zachodniej. Kupującym jest Woodside Energy. Nie podano wartości transakcji.

Chodzi o złoża Scarborough i Carnarvon Basin w Australii Zachodniej. W tym pierwszym BHP Billiton ma 50 proc. udziałów (resztę posiada ExxonMobile), oznacza to że australijska spółka z siedzibą w Perth stanie się właścicielem czwartej części złoża. W przypadku Carnarvon Basin potentat górniczy jest właścicielem całości udziałów. Według specjalistów zasoby gazu w omawianych złożach to około 8,6 biliona stóp sześciennych. Netto do Woodside Energy będzie wiec należało 2,6 bln stóp sześciennych gazu.

Fot. mat. pras.

- BHP Billiton uważa, że propozycja sprzedaży aktywów, skierowana do Woodside, jest dla obu stron interesująca. Woodside jest silnym partnerem posiadającym znaczące doświadczenie w dziedzinie LNG w Australii Zachodniej. To zaś może przyczynić się do szybkiego rozwoju wydobycia - powiedział Steve Pastor , prezes BHP Billiton ds. operacji naftowych.

Zyska jednak i druga storna. Po nienajlepszych wynikach finansowych, jakie notował w ostatnich miesiącach BHP Billiton, spółce przydadzą się dodatkowe wpływy gotówki.

Dariusz Malinowski

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019