Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Ukraina. Steinmeier: najbliższej nocy w Donbasie wejdzie w życie rozejm

Autor:  PAP  |  14-09-2016 20:27
Najbliższej nocy w ogarniętym konfliktem Donbasie na wschodniej Ukrainie wejdzie w życie zawieszenie broni między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami – oświadczył w Kijowie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

"Dziś o północy wejdzie w życie zawieszenie broni, które będzie obowiązywało przez tydzień" - powiedział w środę na konferencji prasowej.

Na Ukrainie od 1 września obowiązuje już rozejm, jednak porozumienie o nim jest łamane. Dowództwo armii w Kijowie poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zostało naruszone przez prorosyjskich bojowników 26 razy.

Steinmeier, minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault i szef dyplomacji ukraińskiej Pawło Klimkin poinformowali po spotkaniu w Kijowie, że Ukraina, Niemcy i Francja pracują nad wznowieniem rozmów o uregulowaniu sytuacji w Donbasie w ramach tzw. formatu normandzkiego.

"Staramy się przywrócić żywotność tego formatu. Staramy się uruchomić go ponownie i przygotować wszystkie warunki w celu zorganizowania szczytu w formacie normandzkim na najwyższym szczeblu i z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande'a, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i prezydenta Rosji Władimira Putina" - przekazał Ayrault.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019