Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Białystok stawia na start-upy

Autor: Katarzyna Walterska
Dodano: 21-09-2016 10:40

Stolica Podlasia stawia na młodych przedsiębiorców, także dla nich planuje nowe inwestycje - zapewnia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

- Podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego dojdzie do skutku TOP Start-up Polski Wschodniej 2016 - pierwsze tego rodzaju, tak duże wydarzenie w tej części kraju.

TT Miasto chce szczególnie promować start-upy, czyli - z reguły - ludzi młodych. Oni bowiem stoją u progu podjęcia życiowej decyzji: zostać na Podlasiu czy emigrować. Myślę, że wszystko zależy od ich kreatywności i przedsiębiorczości.. W naszym regionie powstało już kilkadziesiąt takich firm. Mamy też dwa miejsca, w których młode przedsiębiorstwa mogą się rozwijać. To Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

W parku technologicznym jest już aktywnych ponad 50 firm. Część z nich już go przerosło swoją wielkością i samodzielnie idzie dalej.

Unia Europejska w perspektywie finansowej 2014-20 mocno stawia na start-upy. Białostocki Park Naukowo-Technologiczny jest liderem jej pilotażowego projektu. Jeśli odniesiemy sukces, młodzi ludzie będą korzystać ze znacznych unijnych funduszy.

Zobacz także:
10 najlepszych start-upów Polski Wschodniej

- Jakie najważniejsze inwestycje zrealizowano w Białymstoku od czasu II Wschodniego Kongresu Gospodarczego?

TT Sztandarowe przedsięwzięcie ostatnich lat to budowa Zakładu Termicznej Utylizacji Odpadów Komunalnych, który został oddany do użytku 31 grudnia zeszłego roku.

Koszt inwestycji wyniósł około 400 mln zł - i był to największy projekt białostockiego samorządu w jego historii. Można śmiało powiedzieć, że załatwiliśmy problem odpadów na wiele, wiele lat...

- W mieście zaplanowano już kolejną dużą inwestycję - Trasę Niepodległości. Całość prac pochłonie 302 mln zł. Miasto potrzebuje 80 procent tej kwoty, czyli prawie 240 mln zł. Wiadomo, że Białystok nie ma aż takich pieniędzy. Szuka ich między innymi w PARP

Otrzymaliśmy dofinansowanie na dwa projekty: wspomnianą Trasę Niepodległości oraz ulicę Ciołkowskiego. Te dwie inwestycje zamkną nam wewnętrzną obwodnicę miasta. Ich łączny koszt sięgnie około 305 mln zł, dotacja - 267,5 mln zł.

Podpisaliśmy już umowę na wykonanie projektu hali widowiskowo-sportowej.

Poza tym planujemy inwestycje w centrum miasta - na przykład centralny węzeł komunikacyjny. Marszałek województwa podlaskiego zawarł już też umowę na budowę nowego dworca autobusowego - to bardzo ważne dla wizerunku miasta czy komfortu mieszkańców i przyjezdnych. Także w centrum planowane są obiekty biurowe z częścią mieszkalną.

Co bardzo ważne: chcemy również skupić się na dalszym rozwoju Parku Naukowo-Technologicznego. Została też m.in. powiększona - o 60 ha - specjalna strefa ekonomiczna.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019