Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Pomorskie: 430 mln zł unijnego wsparcia dla przedsiębiorstw

Autor: PAP
Dodano: 30-09-2016 14:41

430 mln zł unijnego wsparcia trafi do końca 2023 roku do firm działających w regionie pomorskim. W myśl umowy, jaką władze samorządowe województwa podpisały w piątek, pieniędzmi dysponować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pula 430 mln zł trafi do mikro-, małych i średnich firm w postaci wsparcia zwrotnego w bardzo różnorodnej formie - kredytów, pożyczek, poręczeń i inwestycji kapitałowych.

Zastępca dyrektora Departamentu ds. Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP) Patrycja Szczygieł wyjaśniła w rozmowie z PAP, że - w myśl zawartej w piątek w Gdańsku umowy, zarząd województwa, jako instytucja zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym, powierzy wspomniane środki Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK).

"Z kolei BGK wybierze tzw. pośredników finansowych. Mogą nimi być np. fundusze pożyczkowe czy fundusze poręczeniowe, czy też np. kapitałowe. Otrzymają one do dyspozycji od BGK środki, z których będą udzielać przedsiębiorstwom pożyczek, poręczeń itp." - wyjaśniła Szczygieł.

Dodała, że pożyczkę, poręczenie czy inną pomoc kapitałową otrzyma każdy przedsiębiorca, który zwróci się o taką pomoc. "Oczywiście pod warunkiem, że spełni określone wymogi" - zaznaczyła Szczygieł dodając, że środki ze spłaty rat pożyczek czy kredytów, które będą wpływać od przedsiębiorców, zostaną przeznaczone na pomoc dla kolejnych firm.

Według szacunków w tzw. "pierwszym obrocie" (czyli z pierwszego rozdania), środki trafią do około dwóch tysięcy firm z Pomorza.

Bank Gospodarstwa Krajowego ma już doświadczenie w zarządzaniu funduszami wspierającymi pomorskie firmy: wcześniej samorząd województwa pomorskiego powierzył tej instytucji zarządzanie środkami z instrumentów zwrotnych zdobytych w latach 2007-2013 w ramach inicjatywy JEREMIE.

Jak poinformowali w piątek przedstawiciele zarządu BGK, pierwotna pula powierzonych BGK środków unijnych wynosiła wówczas ok. 290 mln zł: środki te wciąż są w obrocie w postaci kredytów, poręczeń, a spłaty trafiają do puli, z której korzystają kolejni przedsiębiorcy. Do tej pory na Pomorzu skorzystało z tych pieniędzy blisko 6 tys. firm.

Nowy program finansowego wsparcia będzie funkcjonował pod nazwą "Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+".

Jak poinformowała rzecznik prasowa UMWP Małgorzata Pisarewicz, celem działania funduszu jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw, a środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Na pulę 430 mln zł składa się 365,4 mln zł ze środków unijnych, 43 mln zł z budżetu państwa oraz 21,5 mln zł w postaci wkładu własnego pośredników finansowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020