Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Nowe produkty dla motoryzacji z ArcelorMittal Ostrawa

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
Dodano: 05-10-2016 11:04

W zakładach ArcelorMittal w Ostrawie ruszyła produkcja płaskowników dla motoryzacji. Dotychczas były one wytwarzane tylko w amerykańskich zakładach koncernu.

Płaskowniki z niskostopowej stali chromowo-wanadowej charakteryzują się wysoką elastycznością i hartownością oraz wytrzymałością na zmęczenie. Są przeznaczone do produkcji elementów zawieszeń samochodowych, ale także innych elementów narażonych na duże obciążenia. Mogą być wykorzystywane np. w kolejnictwie i produkcji maszyn rolniczych.

Huta w Ostrawie ma dostarczać płaskowniki głównie do tzw. TIER 1, czyli bezpośrednich dostawców elementów dla producentów samochodów osobowych, ciężarowych i naczep.

Walcownia w Ostrawie wytwarza płaskowniki o szerokości od 50 do 100 mm i grubości od 5 mm do 50 mm.  Produkuje także pręty gwintowane (od 15 mm do 75 mm), a także inne wyroby długie gorącowalcowane, takie jak belki czy pręty żebrowane. Moce produkcyjne walcowni to obecnie około 750 tys. ton rocznie.

Zakład w Ostravie jest pierwszym europejskim producentem tych płaskowników w sieci ArcelorMittal. Dotychczas wytwarzały je tylko huty w Kanadzie i Brazylii. Uruchomienie nowej produkcji wymagało inwestycji w wysokości 7,7 mln euro. Proces inwestycyjny zostanie zakończony w przyszłym roku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020