Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Wydobycie węgla energetycznego pod jednym szyldem? Tobiszowski: „myślimy o tym”

Autor:  WNP.PL (Adam Sierak)  |  13-11-2016 12:10
Ministerstwo Energii dąży do tego by spółki górnicze, fedrujące na Górnym Śląsku, nie musiały między sobą konkurować. „Uporządkowanie rynku”, zdaniem wiceministra Tobiszowskiego, pozwoli ograniczyć wzajemną walkę cenową co w dalszej perspektywie pozwoli wykorzystać poprawiającą się koniunkturę na węgiel.
- Skoro rosną nam ceny rynkowe za granicą to również my powinniśmy umieć z tego skorzystać. Nasze podmioty, z tego regionu (woj. śląskiego) powinny również inną ofertę cenową zaproponować - powiedział po posiedzeniu Zespołu Trójstronnego wiceminister energii.

Grzegorz Tobiszowski zapewniał, że wielogodzinne rozmowy Zespołu doprowadziły m.in. do wniosku, że pora zacząć myśleć o PGG, KHW i Węglokoksie Kraj jak o jednym organizmie.


Jednak wprost minister Tobiszowski nie chciał potwierdzić, że zaczął się proces konsolidacji podmiotów wydobywających węgiel energetyczny. Wiele będzie zależało od procesów naprawczych w Katowickim Holdingu Węglowym.

- Na razie nie chciałbym wyprzedzać. Zobaczymy czy KHW będzie w stanie spłacić zadłużenie. Jeśli okazałoby się że nie, to wtedy będziemy musieli się zastanowić nad formułą synergii - dodał Tobiszowski.

Ministerstwo Energii kolejne decyzje związane z ewentualnymi ruchami konsolidacyjnymi podejmie w przyszłym tygodniu po pierwszych rozmowach z instytucjami bankowymi.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019