Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Premierzy Polski i Czech - m.in. o współpracy energetycznej i infrastrukturze drogowej

Autor:  PAP  |  12-12-2016 06:45
W poniedziałek w Wiśle premier Beata Szydło spotka się z premierem Republiki Czeskiej Bohuslavem Sobotką. W Czeskim Cieszynie natomiast premierzy spotkają się z polską mniejszością narodową żyjącą w Republice Czeskiej.

Jak powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, wśród tematów, które zostaną poruszone podczas roboczego spotkania, są kwestie związane ze współpraca energetyczną i rozbudową infrastruktury drogowej, co - jak podkreślił rzecznik - "jest ważnym elementem polityki regionalnej, na którą nieustannie zwracamy uwagę w ramach współpracy Wyszehradzkiej".

Premier Czech spotkał się z premier Szydło także w kwietniu tego roku na polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych.
Fot. premier.gov.pl

"W związku ze zbliżającym się posiedzeniem Rady Europejskiej, premierzy pochylą się nad sprawami z agendy unijnej: polityką migracyjną oraz relacjami UE-Rosja, w kontekście kryzysu w Syrii, jak również wydarzeń na Ukrainie" - dodał Bochenek.

Przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w Brukseli 15 grudnia, były też przedmiotem nieoficjalnego spotkania premier Szydło z premierem Węgier Viktorem Orbanem w czwartek w Krakowie.

Reforma polityki azylowej od miesięcy budzi kontrowersje. Na projekt Komisji Europejskiej zakładający m.in. stały system dystrybucji uchodźców, uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej, nie zgadza się m.in. Warszawa. Polska wraz z innymi krajami Grupy Wyszehradzkiej: Czechami, Słowacją i Węgrami, zaproponowała z kolei koncepcję "elastycznej solidarności". Zakłada ona, że kraje członkowskie same będą decydowały o skali swojego zaangażowania w rozwiązywanie kryzysu migracyjnego, w zależności od potencjału i doświadczenia.

Szydło podejmie czeskiego premiera w Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019