Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

PDVSA przewiduje utrzymanie niskiej produkcji ropy

Autor:  PAP  |  13-01-2017 09:31
Wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA prognozuje, że produkcja ropy naftowej w 2017 r. utrzyma się na niskim poziomie, bliskim historycznego rekordu sprzed 23 lat - wynika z wewnętrznego dokumentu firmy, na który w piątek powołuje się agencja Reutera.

PDVSA, która odpowiada prawie za cały eksport tego surowca, odnotowała spadek produkcji w 2016 roku o 10 proc. Wpływ na to miała słaba kondycja gospodarki i niskie ceny ropy; w Wenezueli od trzech lat trwa recesja.

Fot. Fotolia

Koncern naftowy zakładał w grudniu, że w bieżącym roku będzie produkować niewiele ponad 2,5 mln baryłek dziennie. Taka prognoza została zamieszczona w dziewięcioletnim planie strategicznym. Jeżeli założenie zostanie zrealizowane, wtedy Wenezuela będzie mieć poziom produkcji surowca równy wynikom osiągniętym w 1993 roku. Wtedy w związku z problemami z płatnościami wielu dostawców wstrzymało lub opóźniło prace wydobywcze.

Z dokumentu wynika, że Wenezuela będzie dostarczać Chinom 550 tys. baryłek ropy dziennie, co stanowi wzrost względem ubiegłego roku o 55 proc. Jak podkreśla Reuter,s ciężko wytłumaczyć tak nagły skok. Tymczasem dostawy do Indii mają spaść w porównaniu z 2016 rokiem o ponad 15 proc. i wynieść 360 tys. baryłek dziennie. Jednak w przeciwieństwie do Pekinu Delhi płaci za surowiec. Chiny pożyczyły Wenezueli w ramach trwającego dekadę programu "ropa za pożyczki" ponad 50 mld dolarów.

Z danych, do których dotarł Reuters, wynika też, że PDVSA planuje wstrzymywać działanie niektórych kluczowych zakładów na okres 90 dni - co stanowi ponad dwukrotne przekroczenie standardów branżowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019