Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Przegląd rządu: minister Tchórzewski dobrze oceniony

Autor:  PAP  |  26-01-2017 16:25  |  aktualizacja: 26-01-2017 21:25
Umówiliśmy się z panem ministrem Tchórzewskim, że do końca tego roku podstawowe reformy zostaną zakończone i rok 2018 to już będzie rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo - powiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Szefowa rządu w ramach przeglądu resortów, w czwartek rozmawiała z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

Premier Beata Szydło i minister Krzysztof Tchórzewski w Katowicach podczas inauguracji Polskiej Grupy Górniczej wiosną 2016 r.
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Premier na konferencji prasowej wyjaśniła, że spotkanie z szefami tych dwóch resortów skupiło się na kwestiach przyszłych inwestycji. "Obydwa resorty mają za zadanie realizację bardzo ambitnych inwestycji, które postawiliśmy sobie w programie rozwoju gospodarczego rządu PiS" - zaznaczyła.

Czytaj także:
Premier oceniając resort budownictwa: świetnie sobie radzi z inwestycjami

Szydło jako główny priorytet dla ministra energii wskazała reformę górnictwa, tak by było w przyszłości "mocną gałęzią polskiej gospodarki" i stanowiło podstawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.

"Ma być górnictwem nowoczesnym, opartym o nowoczesne technologie, dające miejsca pracy, dające bezpieczeństwo dla Śląska" - podkreśliła.

Oceniając dotychczasową pracę Tchórzewskiego powiedziała, że rozpoczął on proces reform tego sektora, które "przynoszą dobre rezultaty". "Umówiliśmy się z panem ministrem Tchórzewskim, że do końca tego roku te podstawowe reformy zostaną zakończone i rok 2018 to już będzie rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo" - zaznaczyła premier. Wskazała tu m.in. na plany zgazowania węgla.

Szef resortu energii zapowiedział na konferencji rozpoczęcie pilotażowego programu na projekt i budowę pierwszej w Europie elektrowni opartej o tzw. technologie czystego węgla (zgazowania węgla). Inwestycja miałaby powstać przy lubelskiej kopalni węgla kamiennego Bogdanka.

Czytaj więcej:
Tchórzewski: przy Bogdance może powstać elektrownia w technologii czystego węgla

Minister Tchórzewski przypomniał, że stojące przed nim zadanie restrukturyzacji polskiego górnictwa było trudne, a jak niektórzy nawet mówili - niemożliwe.

Podkreślił, że z końcem kwietnia ub. roku wystartowała Polska Grupa Górnicza, w tym czasie trwały też zakończone sukcesem negocjacje z Komisją Europejską ws. notyfikacji programu pomocowego dla branży.

PPG - jak zaznaczył szef ME - miała osiągnąć zysk z końcem kwietnia 2017 r., a osiągnęła go od października ub. roku. Jej zysk za trzeci kwartał przekroczył 100 mln zł.

Jako przykład sukcesu restrukturyzacji górnictwa Tchórzewski podał przypadek Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która - jak mówił - była w tragicznej sytuacji i groziła jej upadłość. Dowodem na to - zdaniem ministra - był wzrost cen akcji JSW nawet do 80 zł w maksymalnym punkcie, by ustabilizować się na poziomie 60 zł.

"Widać wyraźnie, że to nie kilkanaście, kilkadziesiąt, ale kilkaset procent wzrostu wartości" - przekonywał Tchórzewski.

Premier Beata Szydło zainaugurowała przegląd resortów 18 stycznia. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

W ubiegłym tygodniu szefowa rządu spotkała się z ministrami: obrony narodowej Antonim Macierewiczem, spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem, rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, zdrowia Konstantym Radziwiłłem, sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.

W tym tygodniu rozmowy odbyły się już z wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju Mateuszem Morawieckim, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem, szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, minister edukacji Anną Zalewską, wicepremierem oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, ministrem sportu Witoldem Bańką.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019