Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Czesi będą właścicielem elektrowni w Turcji?

Autor: wnp.pl (DM)
Dodano: 27-01-2017 14:26

Wiele wskazuje, że czeski rząd stanie się właścicielem opalanej węglem brunatnym elektrowni Yunus Emre w zachodniej części Anatolii.

Jak to możliwe, że wart 432 mln euro projekt znajdzie się we władaniu Pragi? Wynika to z faktu, że inwestycja realizowana przez prywatnego inwestora była poręczana przez Czeski Bank Eksportu, którego największym akcjonariuszem jest czeskie państwo.  Jednak pomimo praktycznie ukończenia budowy inwestor nie spłacał zobowiązań. Narosłe długi spowodowały, że CBE stał się praktycznym właścicielem elektrowni.

Nic więc dziwnego, że sprawą elektrowni Yunus Emre zajął się czeski rząd. Wiele wskazuje, że Praga będzie właścicielem inwestycji, choć wcale się do tego nie pali. Teraz rozważane są plany co dalej z zakładem. W grę wchodzi m.in. powołanie spółki która zajęłaby się zrządzaniem elektrownią i ewentualną jej sprzedażą.

Jednak to może nie być łatwe. Rozwiązanie problemów z elektrownią utrudnia fakt, że budowany od 2010 roku zakład, mimo że ukończony, nie spełnia zakładanych parametrów. Problemem jest m.in. surowiec, który różni się od tego do jakiego spalania zaplanowane były kotły elektrowni.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020