Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

MEPS: ceny stali zaczną spadać w drugim kwartale

Autor: wnp.pl (PIM)
Dodano: 03-02-2017 07:19

Według analityków MEPS International, po roku wzrostów zbliżamy się do końca tego trendu, ponieważ zaczęły spadać także ceny surowców.

W styczniu ceny wyrobów płaskich wzrosły o 4 proc. w porównaniu do grudnia ubiegłego roku. Cena 691 dolarów za tonę to o ponad połowę więcej, niż w styczniu 2016 roku. W pierwszym kwartale nadal można się spodziewać niewielkich podwyżek. Zdaniem analityków MEPS to wynik m.in. barier celnych. Po 12 miesiącach podwyżek ceny zbliżają się jednak do najwyższego punktu.

Przyczyną ostatnich wzrostów były rosnące ceny surowców. Ten czynnik słabnie – od grudnia ceny węgla koksującego spadły o 100 dolarów. To prawdopodobnie spowoduje także spadki cen węgla koksującego w drugim kwartale roku.

Analitycy spodziewają się także obniżki cen rudy żelaza. Spadki cen surowców  w trymestrze kwiecień – czerwiec mają także wpłynąć na obniżkę cen stali. Mimo to huty produkujące stal z rudy mogą odnotować poprawienie marż, ponieważ obniżka cen surowców może być większa, niż cen stali.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021