Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Lotos przerobi w tym roku o 9 proc. mniej ropy

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
Dodano: 02-03-2017 10:42

Grupa Lotos opublikowała dane prezentujące wpływ rozpoczynającego się w piątek 3 marca br. postoju remontowego na skonsolidowane wyniki operacyjne koncernu w 2017 roku.

W terminie od 3 marca do 15 kwietnia 2017 roku zgodnie z przygotowanym harmonogramem w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos odbędzie się remont technologiczny, realizowany cyklicznie co cztery lata.

Gdański koncern zapowiada, że postój spowoduje obniżenie potencjału przerobowego gdańskiej rafinerii w 2017 roku o około 9 proc. Roczne zdolności przerobowe zakładu w Gdańsku to obecnie 10,5 mln ton ropy naftowej. Tym samym faktyczna wielkość przerobu surowca przez Lotos w tym roku może wynieść niespełna 9,5 mln ton.

Szacowane koszty bezpośrednie związane z postojem remontowym wpłyną na obniżenie skonsolidowanego wyniku operacyjnego Grupy Lotos w 2017 roku o około 200 mln zł. 

Koncern zapewnia natomiast, że zatrzymanie instalacji produkcyjnych nie będzie skutkowało wstrzymaniem ekspedycji i sprzedaży produktów (zgromadzonych w zbiornikach magazynowych i kupowanych u innych dostawców). Remont nie wpłynie w związku z tym na zdolność spółki do wywiązywania się ze swoich zobowiązań handlowych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021