Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Ceny stali zbliżają się do szczytu cyklu?

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
Dodano: 29-03-2017 15:27

Rynek stali mocno się zmienił w ciągu minionego roku. Liczne cła antydumpingowe zmniejszyły międzynarodowy przepływ stali. Ceny zmieniły kierunek - z ostrego zjazdu do dna, na szybką wspinaczkę. Niektóre już sięgają szczytów.

Zdaniem analityków MEPS International światowe ceny wyrobów płaskich są bliskie szczytu obecnego cyklu. Podaż i popyt zaczynają się równoważyć. Spodziewane zmniejszenie cen będzie mniej gwałtowne, niż w poprzednich cyklach.

MEPS zakłada, że światowi gracze odrobili lekcję i zrozumieli skutki pompowania zdolności produkcyjnych znacznie powyżej zapotrzebowania własnych rynków. Nie ma wątpliwości, że władze krajów, których przemysł cierpi z powodu nadmiernego importu nie wahają się sięgać po instrumenty ochrony rynku.

Bardzo ważne jest także dążenie władz Chin do zamykania najmniej efektywnych i w największym stopniu zatruwających środowisko, przestarzałych zakładów. Wiele z nich zostało już przeznaczonych do permanentnego zamknięcia. Z drugiej strony, także pozostałe zakłady będą musiały zacząć więcej inwestować w instalacje ochrony środowiska.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020