Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Płace rosną, pora na stopy

Autor: Gazeta Wyborcza
Dodano: 09-08-2007 20:20

Wszystko wskazuje na to, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie zareaguje, ceny zaczną niebezpiecznie przyspieszać. Analitycy są więc niemal pewni, że już w tym miesiącu wzrosną stopy procentowe

W czwartek GUS podał dane o przeciętnej płacy w całej gospodarce. To pierwsza z publikowanych w tym miesiącu danych, na które niecierpliwie czeka Rada Polityki Pieniężnej. Mają one dać odpowiedź RPP, na ile silna jest presja inflacyjna w gospodarce i czy należy nadal podwyższać stopy procentowe, by nie dopuścić do nadmiernego wzrostu inflacji - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Najnowsza publikacja GUS potwierdza przypuszczenia analityków, że ceny mogą niebawem zacząć niebezpiecznie przyspieszać. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło w II kwartale 2644,34 zł. To aż o 8,9 proc. więcej niż przed rokiem. Ten wzrost jest najwyższy od sześciu lat - napisała "Gazeta".

Ekonomiści spodziewali się, że dynamika płac wynosząca w I kwartale 7,1 proc. przyspieszy, ale prognozy mówiły najwyżej o 8,5-proc. wzroście.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021