Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Czy elektrownie szczytowo-pompowe to dobre magazyny energii?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
Dodano: 03-04-2017 07:04

W dyskusjach o rozwoju odnawialnych źródeł energii często wspomina się, że przyszłość OZE w dużym stopniu zależy od rozwoju technologii magazynowania energii. Swego rodzaju magazynem energii są elektrownie wodne szczytowo-pompowe, które ciągu najbliższych 15-20 lat będą realnym wsparciem dla stabilizowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Nie zmieni tego rozwój magazynów energii opartych na bateriach.

- Funkcjonujące w Polsce elektrownie wodne szczytowo-pompowe to swoiste niezawodne akumulatory energii. Gotowe do szybkiego uruchomienia i dostosowane mocą do potrzeb regulacyjno-interwencyjnych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - mówi wnp.pl Piotr Książek, dyrektor Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, należącej do PGE Energia Odnawialna, spółki z Grupy PGE.

Podkreśla, że elektrownie szczytowo-pompowe są załączane w sposób kontrolowany wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Kiedyś głównym zadaniem elektrowni szczytowo-pompowych było niwelowanie dobowych wahań zużycia energii elektrycznej. Obecnie zasadniczą funkcją tych elektrowni jest świadczenie usług regulacyjnych na rzecz Operatora Systemu Przesyłowego (OSP).

- Ten mechanizm jest znany i wykorzystywany od lat. Wykorzystywanie elektrowni wodnych, w szczególności szczytowo-pompowych do regulacji sieci jest powszechnie stosowane na całym świecie, od Japonii, Korei Południowej, poprzez kraje Europy po Stany Zjednoczone - dodaje Piotr Książek.
1467 MW magazynów energiiW Polsce mamy zbudowane w latach 80.-90. ubiegłego wieku trzy klasyczne elektrownie szczytowo pompowe: Żarnowiec o mocy ok. 800 MW, Porąbka-Żar o mocy 500 MW (obie należą do Grupy PGE) i Żydowo o mocy 167 MW (należące do grupy Energa).

W dalszej części tekstu czytaj:

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021