Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

USA, Europa, świat. Będzie inaczej

Autor: Nowy Przemysł (Oskar Filipowicz, Adam Sofuł)
Dodano: 26-06-2017 06:20 | Aktualizacja: 26-06-2017 12:26

Brak przewidywalności przy ogromnej skali zmian - to najkrótszy opis stanu i perspektywy relacji gospodarczych USA-Europa. Polityczne perturbacje można jednak wykorzystać - polski biznes ma tu bogate doświadczenie.

Każda zmiana polityczna, szczególnie ta gwałtowna i nieprzewidziana, implikuje niestabilność, a stabilizacja to proces, który trwa długo - aż... nadchodzi nowa zmiana. W tej sytuacji prognozowanie i planowanie tracą na znaczeniu, rośnie rola zarządzania i struktury mogącej szybko i elastycznie reagować.

To generalny opis opresji, w jakich znalazła się światowa gospodarka. Dodać można, że jednym z atrybutów niespokojnych czasów, ale i narzędziem wielkiej polityki po tamtej stronie oceanu, stał się... Twitter.

Dla eksporterów i importerów, inwestorów po obu stronach oceanu niemałe obecnie ryzyko działalności prawdopodobnie będzie wzrastać. Biznes jest jednak racjonalny - umie liczyć, potrafi dostosować się do nowych warunków i zaakceptować zmienność; dostrzega także nowe szanse - w myśl sparafrazowanej zasady, że nie tylko natura, ale i gospodarka nie znoszą próżni.

W dalszej części artykułu:

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019