Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Japończycy kupują złoża gazu łupkowego w USA

Autor:  WNP.PL (DM)  |  09-05-2017 11:20
Tokyo Gas, największy japoński dostawca gazu poinformował o kupnie 30 proc. Castleton Resources LLC, amerykańskiej spółki produkującej gaz i ropę naftową w Teksasie.

Wartości transakcji nie podano. Wiadomo, że Japończycy kupili 30 proc. udziałów w spółce będącej właścicielem koncesji obejmujących 160 tys. akrów we wschodnim Teksasie. Chodzi o gazonośne tereny w Cotton Valley i Haynesville.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Analitycy są zgodni, że japońska inwestycja to sygnał ponownego wzrostu zainteresowaniem amerykańskimi terenami gazo- i roponośnymi. Co ważne, w przypadku Tokyo Gas chodziło także o zabezpieczenie dostaw surowca do Japonii. Jak zauważają analitycy, choć surowiec będzie raczej sprzedawany i wykorzystywany na miejscu, to Tokyo Gas będzie mogło aktywniej uczestniczyć w handlu gazem.

- Chcemy poszerzyć zakres naszej działalności. Dążymy także do wydłużenia łańcucha produkcji. Nabycie aktywów wydobywczych doskonale się w to wpisuje - mówi Isao Hosoya, odpowiedzialny w Tokyo Gas za rozwój biznesu globalnego.

Castleton Resources LLC wydobywa gaz z głębokości 2000-3000 metrów. Dobowa produkcja sięga 238 mln stóp sześciennych (około 6,7 mln m3). Rocznie spółka produkuje równowartość 1,65 mln ton LNG.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018