Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Co z cenami gazu po wejściu w życie nowego prawa?

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  18-05-2017 11:39
Choć do wejścia w życie nowych przepisów, dotyczących obowiązku magazynowania gazu przez importerów, zostało jeszcze kilka miesięcy, to już teraz pojawiają się pytania, jak te regulacje wpłyną na rynek gazu i ceny surowca. O konsekwencjach nowych przepisów mówi portalowi wnp.pl Dariusz Brzozowski, członek zarządu, EWE Polska i prezes EWE Energia.
Od października 2017  roku wchodzi w życie obowiązek posiadania zapasów dla przedsiębiorstw dokonujących obrotu gazem ziemnym z zagranicą. Ustawa dopuszcza trzy rozwiązania. Magazynowanie zapasów obowiązkowych w kraju, skorzystanie z usługi biletowej, którą obecnie w kraju oferuje PGNiG  albo skorzystanie z magazynów gazu poza granicami kraju, w państwach Unii Europejskiej lub krajach EFTA. 

W naszym kraju dominującą pozycję na rynku ma PGNiG. Wynika to między innymi z faktu posiadania przez potentata, własnych podziemnych magazynów gazu. Łącznie mogą one pomieścić ponad 2,7 mld m3 "błękitnego paliwa".

Jednak niezależni importerzy nie mają tego luksusu. Zmuszeni są wykupić zdolności przesyłowe w Polsce lub znaleźć w krajach, na które pozwala prawo.

Ponieważ będzie to dodatkowy koszt, najpewniej przełoży się to na ceny surowca. W jakim stopniu, obecnie jeszcze nie wiadomo, ale pierwsze wyliczenia pokazują, że kwota będzie zauważalna.

Polska rocznie importuje kilkanaście miliardów metrów sześciennych gazu. Głównie odpowiada za to PGNiG. Jednak jest kilka firm, którym nowe prawo z pewnością utrudni funkcjonowanie.Dariusz Malinowski
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019