Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Związkowcy: ukarać winnych tragedii w Halembie!

Autor: wp.pl
Dodano: 17-08-2007 16:33

Związkowcy z Sierpnia '80 wystosowali list do premiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym domagają się ukarania winnych tragedii w kopalni Halemba, w której w listopadzie ubiegłego roku zginęło 23 górników.

Szef związku Bogusław Ziętek uważa, że pomimo górniczych raportów, które bezpośrednio wskazują winnych, nie ponieśli oni odpowiedzialności. Jak podkreślił, sankcje dotykają pomniejsze osoby odpowiedzialne za wypadek, a ścisłe kierownictwo jest chronione. Sierpień '80 nie wyklucza kolejnych protestów w tej sprawie- poinformował portal wp.pl.

Według ostatniego raportu przedstawionego przez Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, winnych nieprawidłowości i naruszenia zasad bezpieczeństwa w kopalni "Halemba" jest 37 osób. Szef urzędu zakazał części z nich pełnienia kierowniczych funkcji w górnictwie, sprawy pozostałych mają trafić do sądu i pracodawcy.

Komisji górniczej udało się ustalić, że kilkakrotnie sfałszowano próby pyłu węglowego w kopalni - tym samym neutralizowanie go nie było przeprowadzane prawidłowo. Za fałszowanie odpowiada m.in. pięciu pomiarowców i dwie osoby z dozoru. Sankcjami objęte są też osoby odpowiedzialne za używanie pod ziemią urządzeń elektrycznych, które nie spełniały wymaganych norm ognioszczelności - przypomniał portal.

Wśród 37 osób winnych dziewięć to członkowie kierownictwa kopalni, m.in. były dyrektor, a także przedstawiciele firmy Mard.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021