Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Skromna dywidenda KGHM

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
Dodano: 21-06-2017 12:27

Posiadacz każdej akcji miedziowej spółki otrzyma złotówkę. W sumie KGHM przeznaczy na wypłatę dla akcjonariuszy 200 mln złotych, czyli tyle, ile rekomendował zarząd.

KGHM przez długi czas rozpieszczał swoich akcjonariuszy, wypłatą wysokiej dywidendy. Jednak już ubiegłoroczna decyzja mogła być dla części akcjonariuszy rozczarowująca. Walne zdecydowało bowiem wypłacić tylko 300 mln dywidendy (1,5 zł na akcję).

Środowa decyzja walnego jest jeszcze skromniejsza. Akcjonariusze KGHM zdecydowali o wypłacie zaledwie złotówki dywidendy na akcję. Wypłatę w takiej wysokości rekomendował zarząd. Opracowując rekomendację wziął on pod uwagę przede wszystkim sytuację finansową Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź.

A ta wciąż nie jest najlepsza. Należy pamiętać, że ubiegłoroczne zyski spółki zjadły odpisy finansowe. Na to nałożyły się problemy w Chile z kopalnią Sierra Gorda i ogólnie dekoniunktura na rynku miedzi i molibdenu. Wszystko to sprawiło, że wyniki firmy uległy znaczącemu pogorszeniu.

Obecnie jednak spółka wdrożyła program poprawy ekonomiki produkcji, który ma zaowocować polepszeniem wyników finansowych KGHM.

Koncern zatrudnia ponad 20 tys. pracowników. To największy na świecie producent srebra (ponad tysiąc ton rocznie) i czołowy miedzi oraz molibdenu. Firma produkuje także kilka innych metali (w tym złoto). Prowadzi działalność w Europie i obu Amerykach.

Dariusz Malinowski

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021