Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Kołodziej, szef Federacji ZZG JSW: będą ostre negocjacje nowego  układu zbiorowego

Autor:  wnp.pl (Jerzy Dudała)  |  08-08-2017 06:15  |  aktualizacja: 08-08-2017 06:39
Zarząd pewnie chciałby, żeby część ruchoma wynagrodzeń była  znacząca. My z kolei będziemy dążyć do tego, by zabezpieczyć pracowników możliwie dużą częścią stałą - mówi dla portalu wnp.pl Paweł Kołodziej, przewodniczący Federacji Związku Zawodowego Górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Fot. mat. pras.
Fot. mat. pras.

Jak przedstawiają się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej prace dotyczące nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy?

31 lipca rozpoczęły się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej negocjacje nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

- Spotkaniem 31 lipca rozpoczęły się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej negocjacje nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.

Na tym spotkaniu, w sumie organizacyjnym, padły propozycje, jak będą przebiegać prace nad nowym układem. Myślę, że kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się w połowie sierpnia.

Obecnie można spotkać się z sugestiami płynącymi od niektórych mniejszych związków zawodowych, że ten nowy układ zbiorowy pracy może być niekorzystny dla pracowników.

I co Pan na to?


- Tak z pewnością nie będzie! Chcemy, żeby ten nowy układ zbiorowy był korzystny zarówno dla pracowników, jak i dla firmy.

Chodzi o to, aby w czasie koniunktury pracownik mógł zarobić więcej, natomiast w czasie dekoniunktury, by pracodawca mógł skorygować płace w porozumieniu z tymi, którzy podpiszą układ zbiorowy.

Tak naprawdę merytoryczne rozmowy jeszcze się nie rozpoczęły, gdyż spotkanie 31 lipca miało charakter organizacyjny.

Chcemy ujednolicić płace we wszystkich jednostkach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ponadto system wynagrodzeń powinien zostać uproszczony. Będziemy chcieli, żeby określić stawkę, która będzie podstawą wynagrodzenia górnika. Chodzi o system, w którym pracownik będzie wiedział, za co mu płacą i będzie w stanie to sobie policzyć.

Szykują się ostre negocjacje dotyczące części ruchomej wynagrodzeń?


- Będziemy o tym rozmawiać, na pewno ten temat będzie wymagał żmudnych negocjacji. Zarząd pewnie chciałby, żeby część ruchoma wynagrodzeń była znacząca.

My z kolei będziemy dążyć do tego, by zabezpieczyć pracowników możliwie dużą częścią stałą. Teraz trudno wyrokować, jak się to ostatecznie zakończy. Negocjacje dopiero przed nami.

W tym obszarze rzeczywiście zapowiada się ostra dyskusja, podobnie jak w kwestii zapłaty za pracę w dni wolne. Wynagrodzenie za soboty i niedziele musi uwzględniać to, że pracownik przychodzi na kopalnię w święta, ponad normę tygodniową. Trzeba to będzie wziąć pod uwagę. Poza tym będziemy chcieli zawrzeć w nowym układzie zbiorowym pracy gwarancje zatrudnienia do 2021 roku, te dziesięcioletnie gwarancje były w momencie, kiedy Jastrzębska Spółka Węglowa wchodziła na giełdę.

Generalnie rzecz biorąc, najistotniejsze w spółce są i będą sprawy związane z wydobyciem węgla.

Trzeba tu trzymać rękę na pulsie.

W czasie kryzysu zaniedbano roboty przygotowawcze i trzeba będzie to  wszystko nadrobić. Ważne będzie zwiększenie udziału węgla koksowego w całości produkcji JSW, bowiem węgiel koksowy uzyskuje wyższe ceny na rynku.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018