Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Instalacje wodne i siarkowe w Lotosie już gotowe

Autor:  wnp.pl (Piotr Apanowicz)  |  10-08-2017 10:01  |  aktualizacja: 10-08-2017 10:02
Realizacja projektu EFRA zakończy się w 2018 roku, ale instalacje siarkowe i wodne są już gotowe do obsługi większej produkcji gdańskiej rafinerii. To pierwsze w pełni zakończone zadania inwestycyjne projektu EFRA.

Zadania te to modernizacja chłodni wentylatorowych wody chłodniczej oraz instalacji produkcji siarki, których moce produkcyjne zostały znacznie zwiększone, by mogły podołać dodatkowemu przerobowi ok. 1,3 mln ton ciężkiej pozostałości z przerobu ropy na paliwa i koks.

Chłodnia po modernizacji,
fot. materiały prasowe

Zwiększona produkcja rafinerii oznacza też większą ilość wody chłodniczej krążącej w instalacjach, zapewniającej różnicę temperatur i wymianę ciepła. Bez niej nie mogłyby przebiegać  termodynamiczne procesy produkcyjne. Podczas przerobu ciężkiej pozostałości powstanie sporo siarkowodoru i amoniaku, które trzeba zagospodarować. Znaleziono sposób, by osiągnąć to bez kosztownej budowy nowych instalacji, a przez wzrost wydajności istniejących obiektów.

Chłodzenie wody produkcyjnej odbywa się w dwóch chłodniach wentylatorowych. Ta nowa, zbudowana w ramach Programu 10+ obsługiwać będzie również instalacje projektu EFRA, wśród których najważniejsza jest instalacja koksowania (DCU). Analiza wykazała, że instalacja może ochłodzić znacznie większą ilość wody, ale w tym celu wymaga poważnej przebudowy.

- To chłodnia FANS, wyprodukowana w Czechach, która jest być może jedyną stalową chłodnią w Polsce, bo inne są żelbetowe, stąd początkowo nikt nie chciał podjąć się jej modernizacji - mówi Krzysztof Traut z Biura Realizacji Projektu EFRA. - Chcieliśmy też, obok rozbudowy hydrauliki, rozwiązać problem drgań, które powodowały wyłączanie się chłodzących wodę wentylatorów.

Wyzwanie w końcu podjął Uniserv Piecbud, który 43 lata temu budował starsze chłodnie w gdańskiej rafinerii. Do pomocy zaprosił naukowców z Politechniki Śląskiej. Analiza dynamiczna wykazała, że aby zlikwidować drgania wystarczy usztywnić dyfuzor silnika i wymienić 5-łopatkowe wirniki na 8-łopatkowe. Drgania zniknęły.

Według Lotosu modernizacja chłodni była trudnym zadaniem, gdyż większość prac wykonywano w trakcie pracy instalacji.

Ponadto zainstalowano nową pompę do tłoczenia zwiększonej ilości wody, która ruszyła na początku sierpnia br. Według założeń, wydajność chłodni powinna wzrosnąć o 34 proc., z 5,6 do 8,4 tys. m sześc. wody na godzinę. Po testach okazało się, że wzrośnie jeszcze bardziej.  

Zakończyła się budowa wytwórni tlenu, który po jej uruchomieniu popłynie na dwie instalacje odzysku siarki Clausa. Tlen ma sprawić, że wydajność tych instalacji przerabiających siarkowodór na czystą siarkę (sprzedawaną przez Lotos) wzrośnie o 58 proc. Dzięki temu nie trzeba budować nowych instalacji odzysku siarki.

Większość prac modernizacyjnych w dwóch nowszych instalacjach Clausa wykonano podczas postoju remontowego. Przede wszystkim wymieniono palniki na wydajniejsze i dostosowane do wyższej temperatury spalania. Zainstalowano również dwa dodatkowe wymienniki ciepła, ze względu na znacznie większą produkcję ciepła w atmosferze tlenowej.

- Wszystkie prace, które wymagały postoju instalacji, zakończyliśmy w terminie i zmodernizowane  instalacje Clausa prawidłowo obsługują całą rafinerię - komentuje inż. Bogusław Stankiewicz odpowiedzialny za modernizację tych instalacji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018