Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Synthos wydłuża testy na utratę wartości zagranicznych aktywów

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  10-08-2017 10:25
Spółka chemiczna Synthos poinformowała, że o przesunięciu terminu ogłoszenia wyników testów na utratę wartości aktywów przejętej w ubiegłym roku firmy Ineos Styrenics.

W ubiegłym tygodniu koncern informował, że w wyniku przeglądu istotnych założeń dla efektów działalności w obszarze aktywów spółki nabytych w 2016 roku od Grupy Ineos, należy wskazać na istnienie ryzyka utraty wartości tych aktywów.

fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W związku z powyższym spółka zapowiedziała przeprowadzenie niezwłocznie, tj. w terminie do dnia 11 sierpnia 2017 roku, testów na utratę wartości tych aktywów. Teraz mająca siedzibę w Oświęcimiu  spółka poinformowała, że „w związku z szerszym zakresem analizy, emitent nie będzie w stanie przekazać do publicznej wiadomości wyników testów na utratę wartości w pierwotnie wskazanym terminie, tj. do dnia 11 sierpnia 2017 r. Emitent o wynikach testów poinformuje odrębnym raportem bieżącym niezwłocznie po ich zakończeniu, nie później jednak niż do 18 sierpnia 2017 roku”.

Warto podkreślić, że testy na utratę wartości aktywów nie są niczym niezwykłym. Firmy robią je zazwyczaj, gdy zmienia się otoczenie makroekonomiczne. Ono bowiem wpływa na to jak wyceniana jest spółka.

W maju ubiegłego roku za około 80 mln euro Synthos kupił biznes styropianowy od giganta chemicznego Ineosa (ostateczne zamknięcie transakcji miało miejsce później).

- Celem przejęcia jest dostarczanie najwyższej jakości polistyrenu spienialnego (EPS) oraz zapewnienie, że EPS pozostanie pierwszym wyborem klientów spośród wszystkich materiałów izolacyjnych – tłumaczył ówczesny szef Sythosu Tomasz Kalwat.

Zakupiony Ineos Styrenics wytwarza polistyren spienialny (EPS) dla przemysłu budowlanego i opakowaniowego w zakładach produkcyjnych w Wingles i Ribécourt w północnej Francji oraz w Bredzie w Holandii. Te trzy zakłady są wspierane przez centrum technologiczne w Bredzie, które jest specjalistycznym zakładem badawczo-rozwojowym oraz testowania produktów, składającym się z laboratorium badawczego oraz zakładów pilotażowych. Działy obsługi klienta, logistyki i finansów również znajdują się w Bredzie. Firma zatrudnia ok. 250 osób, których przeniesienie również było częścią transakcji.

Synthos to jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Firma jest największym europejskim producentem kauczuków emulsyjnych i wiodącym producentem polistyrenu spienialnego. Jest notowana na giełdzie, a jej siedziba znajduje się w Oświęcimiu.

Dariusz Malinowski

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018