Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

KGHM w przededniu rewolucji

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  10-08-2017 12:05
Podczas wizyty ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego w KGHM padła deklaracja, że dwie trzecie nakładów inwestycyjnych spółki zostanie przeznaczona na działalność w kraju. Czy zagraniczna ekspansja spółki odchodzi w przeszłość, a polskie kopalnie czeka rewolucja?

Palny spółki zakładają zainwestowanie w ciągu najbliższych kilku lat 15 mld zł, z których około 10 mld zł zostanie wydanych na miejscu w Polsce. Pieniądze mają służyć utrzymaniu produktywności i efektywności wydobycia rudy położonej m.in. na coraz niższych poziomach, w coraz trudniejszych warunkach geologicznych. 

fot. mat. pras.

Jak stwierdził minister, chodzi o wydobycie z najgłębszych pokładów. Trzeba do tego rozwijać technologie, dostosować do wysokich temperatur. Tutaj otwiera się pole dla innowacji.

Czytaj także: KGHM będzie inwestować głównie w Polsce. W grę wchodzą miliardy

Te deklaracje są ważne jednak nie rozwiewają sporych wątpliwości, związanych z działalnością KGHM w Polsce. Najważniejszym pytaniem jest to, czy to się opłaci?

KGHM pod względem kosztów produkcji plasuje się pod koniec stawki największych producentów miedzi na świecie. Wynika to z prozaicznego faktu, że wszystkie polskie kopalnie naszego miedziowego potentata są obiektami głębinowymi. Niestety górnictwo szybowe ma to do siebie, że produkuje kopaliny drożej niż odkrywkowe.

Już teraz KGHM to najpewniej największy w kraju odbiorca chłodu. Bez klimatyzowania wyrobisk nie dałoby się prowadzić eksploatacji. Tymczasem zapowiedzi są dość jednoznaczne: KGHM będzie celował w jeszcze głębsze złoża, 1500-1600 metrów.

A przecież nie tylko temperatury są w tym przypadku problemem. Coraz częściej górnicy mają styczność z nowymi wyzwaniami, czasem stanowią one połączenie wielu naraz. Aby zabezpieczyć pracowników, potrzebne będą nowe rozwiązania technologiczne, nowe maszyny, być może całkowicie nowa koncepcja funkcjonowania kopalń KGHM.

Stąd planowane nakłady wcale nie wydają się aż tak wielkie. Opracowanie nowych urządzenie to bardzo kosztowny proces, a tylko one pozwolą KGHM zachować poziom produkcji i zadbać o bezpieczeństwo pracowników.

Czy przeznaczenie na krajowe projekty większości środków oznaczać będzie spowolnienie w zagranicznych inwestycjach KGHM?

Nie jest to przesądzone, np. rozwój Sierry Gorda, choć kosztowny, to nie wymaga np. pokonania nowych wyzwań technologicznych. Co więcej wiadomo, że nasz spółka planuje budowę kopalni głębinowej na drugiej półkuli, może się więc okazać, że nowe rozwiązania wykorzystane w polskich zakładach będą tam przeniesione.

Na koniec sama kwota. 15 mld złotych nie rzuca na kolana. Warto jednak pamiętać, że obecne szacunki robione są w czasie, gdy miedź nie notuje zbyt wysokich poziomów. Konserwatyzm wydatków wydaje się być jak najbardziej wskazany. Jednak jeśli ceny rdzawego metalu pójdą w górę, wówczas może się okazać, że pieniędzy na nowe rozwiązania jest znacznie więcej.

Dariusz Malinowski

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018