Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Pracownicy OLPP niezadowoleni z połączenia z PERN

Autor:  WNP.PL (Piotr Apanowicz)  |  11-08-2017 09:58
Rada nadzorcza PERN przyjęła wczoraj pozytywną opinię zarządu na temat połączenia z OLPP - dowiedzieliśmy się. Tymczasem związkowcy z Solidarności w OLPP weszli z pracodawcą w spór zbiorowy na tle gwarancji pracowniczych.

Jak się dowiedzieliśmy, Komisja Międzyzakładowa Solidarności w OLPP domagała się podpisania pakietu gwarancji pracowniczych, zapewniającego pracownikom spółki stabilność zatrudnienia, a także harmonogram dojścia do poziomu wynagrodzeń w PERN, bo obecnie w wynagrodzeniach pracowników obu spółek panują spore dysproporcje.

Fot. mat. pras.

- Chcemy po prostu dobrej umowy społecznej i z powodu jej braku od 28 lipca znajdujemy się w wielozakładowym sporze zbiorowym z pracodawcą - powiedziała wnp.pl Justyna Haładaj, przewodnicząca KM NSZZ Solidarność w OLPP.

Szefowa Solidarności w OLPP przekonuje, że dialog społeczny w firmie pozostawia bardzo wiele do życzenia, a związkowcy nie otrzymali żadnych informacji na temat docelowej struktury organizacyjnej połączonej firmy, podziału etatów itp.

- Zabiegaliśmy o spotkanie z radą nadzorczą PERN, w celu przedstawienia sytuacji społecznej związanej z trwającym sporem zbiorowym, ale nie zostaliśmy przyjęci, a przewodniczący rady Krzysztof Setkowicz przekazał nam jedynie informację, że nie ma możliwości spotkania przed głosowaniem przez radę w sprawie opinii na temat połączenia - mówi Justyna Haładaj.

Jak przyznaje, Solidarność w OLPP będzie się zastanawiać jakie dalsze kroki podjąć. Związkowcy apelują, żeby finalną decyzję o połączeniu PERN i OLPP przesunąć w czasie, do momentu rozwiązania trwających sporów pracowniczych.

W oficjalnym komunikacie Krajowej Sekcji Przemysłu Naftowego NSZZ Solidarność, wydanym w związku z „brakiem dialogu społecznego w grupie kapitałowej PERN”, możemy przeczytać m.in., że brak woli prowadzenia dialogu społecznego oraz lekceważenie NSZZ Solidarność doprowadzi do wybuchu niezadowolenia społecznego.

Justyna Haładaj podkreśla, że związkowcy nie są przeciwko połączeniu jako takiemu i zapewnia, że jeśli porozumienie z pracodawcą zostanie osiągnięte, strona społeczna nie widzi przeszkód, aby połączenie stało się faktem z dniem 1 stycznia 2018 roku.

Prezes PERN Igor Wasilewski zapewniał nie tak dawno w rozmowie z wnp.pl, że spółka robi wszystko, aby fuzja PERN i OLPP nie wiązała się ze zwolnieniami pracowników.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018