Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Lanxess spodziewa się rekordowych wyników

Autor:  WNP.PL (DM)  |  11-08-2017 12:51
Niemiecki producent specjalistycznych środków chemicznych, nadal przewiduje osiągnięcie najwyższych w historii koncernu wyników za pełny rok po udanym drugim kwartale 2017 roku.

Koncern zanotował znaczący wzrost światowej sprzedaży o blisko 30 proc., do poziomu 2,5 mld euro, podczas gdy rok wcześniej wynosił on 1,9 mld euro. EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych zwyżkował o blisko 25 proc., do poziomu 367 mln euro, w porównaniu do 293 mln euro w drugim kwartale poprzedniego roku. Wzrost ten zanotowano przede wszystkim dzięki istotnym przychodom z niedawno przejętej spółki Chemtura, a także znaczącemu przyrostowi wielkości sprzedaży i wzrostowi cen. Marża EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych w drugim kwartale 2017 r. wyniosła 14,6 proc., czyli nieco poniżej wysokiego poziomu z ubiegłego roku (15,1 proc.).

Fot. Shutterstock

- Nasza strategia wzrostu przynosi owoce. Wysoka skuteczność operacyjna oraz rentowne przejęcia stanowią podstawę dla doskonałych wyników w drugim kwartale. Niedawno przejęta spółka Chemtura już wnosi znaczący wkład w nasze przychody, pozytywny rozwój cechuje również inne elementy naszego asortymentu specjalistycznych środków chemicznych - powiedział prezes koncernu Lanxess Matthias Zachert.

Za sprawą jednorazowych opłat nadzwyczajnych zysk netto wyniósł 3 mln euro w porównaniu do 75 mln euro w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Pozycje te były wynikiem przejęcia Chemtury oraz planowanego na czwarty kwartał 2017 r. zamknięcia zakładu w Zárate w Argentynie wytwarzającego środki chemiczne oparte na chromie. Po skorygowaniu o te pozycje zysk netto zwiększył się o blisko 75 proc., do 141 mln euro, w porównaniu do 80 mln euro w drugim kwartale poprzedniego roku).

- Ogólnie rzecz biorąc, utrzymujemy się na właściwej drodze i nadal spodziewamy się rekordowych wyników za pełny rok obrotowy. W porównaniu jednak z niezwykle udanym poprzednim rokiem w drugim półroczu 2017 r. możemy oczekiwać nieznacznego osłabienia dynamiki - powiedział Zachert.

Koncern podtrzymuje prognozę, zgodnie z którą EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych za cały rok 2017 znajdzie się w przedziale od 1,225 mld euro do 1,3 mld euro. Dotychczas najlepszym dla spółki był rok 2012, kiedy koncern osiągnął zysk operacyjny sięgający 1,2 mld euro.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018