Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Węgiel ma moc, czyli niebawem Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017

Autor:  wnp.pl (Jerzy Dudała)  |  12-08-2017 12:02
Przed nami kolejna edycja Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017. Odbędzie się ona w dniach 29 sierpnia-1 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz hali Spodka.

Targi o ponad 30-letniej tradycji (dawny Simmex) organizowane są co dwa lata w Międzynarodowym Centrum Kongresowym o powierzchni 35 000 m2 oraz w obiektach największej w Polsce hali wystawienniczo-koncertowej Spodek.

Fot. PTWP

Oferta prezentowana na targach obejmuje kompleksowe usługi dla górnictwa. Targom towarzyszą konferencje i sympozja, w których uczestniczą przedstawiciele Komisji Europejskiej, rządu, Międzynarodowej Agencji Energii, Światowego Kongresu Górniczego i europejskiej nauki.

Konferencję towarzyszącą Międzynarodowym Targom Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017, zatytułowaną „Węgiel w okresie transformacji energetycznej” organizuje 29 sierpnia Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa. Współorganizatorem konferencji jest Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal.

- Sytuacja górnictwa węglowego wciąż pozostaje trudna. Krucjata przeciw węglowi trwa. Przeciwnicy chwytają się różnych metod i sposobów, aby to paliwo wyeliminować z użytku, jeżeli nie na świecie, to przynajmniej w Unii Europejskiej. Potężne lobby dekarbonizacyjne tworzą różne instytucje, mające często wsparcie swoich państw, którym własny węgiel się nie podoba.

Niestety nie stać naszych europejskich przedsiębiorstw górniczych, na wydawanie milionów euro na własną promocję i akcje skierowane w obronie węgla. Dlatego dzisiaj każdy, komu sprawy górnictwa leżą na sercu, musi wykazać się pełną mobilizacją i stanowczością w jego obronie.

Doskonałą okazją do pokazania siły sektora paliwowo-energetycznego są właśnie cyklicznie organizowane prestiżowe Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice - zaznacza Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.

W Izbie wskazują, że tegoroczna edycja, tak jak i w poprzednich  latach, przyciągnęła wszystkich najważniejszych producentów węgla, maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe oraz jednostki naukowo-badawcze. A zatem Targi, które odwiedzą tysiące obserwatorów zarówno z kraju, jak i z zagranicy, na pewno po raz kolejny pokażą możliwości polskiego górnictwa i przemysłu z nim związanego.

Konferencja Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej będzie okazją do dyskusji na temat roli, jaką węgiel odgrywa i może odgrywać w przyszłości w bilansowaniu i stabilizowaniu systemów energetycznych. Głównym celem konferencji - wskazują w Izbie - będzie wykazanie, że wytwarzanie energii w elektrowniach węglowych jest jedyną technologią w Europie, która oferuje ciągłe dostawy energii bez ryzyka geopolitycznego.

Stopniowo przezwyciężane są problemy w polskim górnictwie, w czym pomaga poziom cen węgla. Na gruzach Kompanii Węglowej powołano Polską Grupę Górniczą, do której niedawno dołączono kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego, uratowano również Jastrzębską Spółkę Węglową, która we wrześniu ma przedstawić swą nową strategię do 2030 roku.

W trakcie Targów oczy wielu zapewne skierowane będą na ekspozycję Famuru, który po przejęciu Kopeksu, zamierza stać się narodowym championem, gotowym do skutecznego konkurowania na światowym rynku z takimi potentatami, jak Komatsu czy Caterpillar.

Uroczyste otwarcie targów zaplanowano na 29 sierpnia, na godz. 10.00. 1 września po godzinie 15.00 wyłonieni zostaną zwycięzcy Loterii Expo. W losowaniu udział wezmą ci wszyscy, którzy zakupią bilet wstępu. Wygrać można m.in. samochód osobowy.

Od 29 do 31 sierpnia Targi będzie można odwiedzać w godzinach 10-17, a 1 września od godziny 10.00 do 16.30. Normalny bilet wstępu kosztuje 40 zł, a ulgowy 20 zł. Bilety można nabyć w kasach ulokowanych przy wejściu na Targi, bądź za pośrednictwem serwisu ticketpro.pl.

 Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Targów objęli: minister energii Krzysztof Tchórzewski, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski oraz rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. Organizatorem targów jest Polska Technika Górnicza SA, której akcjonariuszami są producenci maszyn i urządzeń górniczych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018