Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Depesza kondolencyjna prezydenta Dudy do prezydenta Egiptu

Autor:  PAP  |  12-08-2017 14:40
Pragnę przekazać, w imieniu własnym i moich Rodaków, wyrazy żalu i głębokiego współczucia z powodu okropnej w skutkach katastrofy kolejowej na przedmieściach Aleksandrii, w której straciło życie i ucierpiało tak wiele osób - napisał w sobotę prezydent Andrzej Duda do prezydenta Egiptu.

Na skutek zderzenia się dwóch pociągów pasażerskich w piątek na obrzeżach Aleksandrii na północy Egiptu zginęło 49 osób, a 123 doznało obrażeń. Władze zapowiadają jak najszybsze wyjaśnienie przyczyn katastrofy.

W wystosowanej w sobotę depeszy kondolencyjnej Andrzej Duda napisał: "Na ręce Pana Prezydenta przekazuję moje najszczersze kondolencje dla rodzin i bliskich ofiar tej tragedii. Wszystkim poszkodowanym pragnę złożyć życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia".

"Łączymy się w smutku z Narodem Egipskim" - podkreślił prezydent RP.

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi obiecał jak najszybsze wyjaśnienie przyczyn katastrofy i złożył kondolencje bliskim ofiar. Zapowiedział też, że rodziny ofiar otrzymają po 50 tys. funtów egipskich (ok. 2,4 tys. euro) odszkodowania.

Katastrofa kolejowa - jak pisze dpa - największa od co najmniej pięciu lat, wydarzyła się w piątek na obrzeżach Aleksandrii, miasta portowego na śródziemnomorskim wybrzeżu Egiptu, gdy pociąg nadjeżdżający z Kairu uderzył w tył pociągu, który zatrzymał się na stacji Chorszid po przybyciu do Aleksandrii z Port Saidu. Jeden z maszynistów oddał się w ręce policji i został umieszczony w areszcie - podał rządowy dziennik "Al-Ahram".

Egipcjanie od lat skarżą się, że władze zaniedbują infrastrukturę kolejową i podstawowe standardy bezpieczeństwa, co prowadzi do wielu wypadków.

W lutym 2002 roku doszło do najtragiczniejszej dotąd katastrofy kolejowej w historii Egiptu - w zatłoczonym pociągu jadącym z Kairu do Luksoru wybuchła butla z gazem; w wywołanym tym zdarzeniem pożarze zginęło ponad 370 ludzi.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018