Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

KazMunai Gaz przejął Rompetrol

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
Dodano: 27-08-2007 17:12

Kazachski koncern KazMunai Gaz przejął za 2,7 mld USD kontrolny pakiet 75 proc. akcji rumuńskiej firmy Rompetrol Group - podał KazMunai Gaz w komunikacie. Jedną czwartą udziałów zachowa dotychczasowy właściciel spółki, rumuński inwestor Dinu Patriciu.

Transakcja jest kulminacją trwającego od siedmiu miesięcy procesu zamkniętej sprzedaży udziałów, prowadzonego przez firmę Morgan Stanley z siedzibą w Londynie.

Umowa musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Komisję Europejską, ale obie strony transakcji nie mają wątpliwości, że to jedynie formalność, bo umowa znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

Grupa Rompetrol będzie zarządzana wspólnie przez obu udziałowców, a jej prezesem pozostanie Dinu Patriciu. "W celu zapewnienia kontynuacji dotychczasowej wizji i strategii firmy" - czytamy w komunikacie.

Dzięki temu przejęciu KazMunaiGaz podwoi swoje zdolności przerobowe, przejmując dwie rumuńskie rafinerie, przerabiające ok. 4 mln ton ropy rocznie, a także uzyska dostę do sieci 630 stacji benzynowych w siedmiu europejskich krajach, od Gruzji po Francję.

Z kolei Grupa Rompetrol zyska długoterminowy dostęp do źródeł surowca.

- Ten zakup daje nam przyczółek w Europie w sektorze downstream, na takich rynkach jak Francja, Rumunia, Bułgaria czy Mołdowa - powiedział Uzakbaj Karabalin, prezes KazMunaiGazu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020